Synagoga Nowomiejska w roku 2000

Synagoga Nowomiejska w roku 2000
Synagoga Nowomiejska w roku 2000

2000 rok.  Zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku Synagoga Nowomiejska  nie jest w najlepszym stanie technicznym. Przejęta przez Gminę Wyznaniowa Żydowską w Krakowie jest jedynie odmalowana z zewnątrz. Nadal, począwszy od 1954 roku prowadzony jest w niej handel.

W 1994 roku Rada Miejska podejmuje uchwałę o przeznaczeniu synagogi na muzeum. W obiekcie ma znajdować się m.in. ekspozycja poświęcona dębickim Żydom.  Zapada decyzja o gruntownym remoncie budynku za co, za co władzom lokalnym podziękował Kneset.

W 1998 roku na mocy ustawy z 1997 roku o restytucji mienia żydowskiego synagogę odzyskuje Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, za zgodą której dalej prowadzona jest działalność handlowa w synagodze,  co skutkuje licznymi kontrowersjami ze strony środowiska żydowskiego za granicą i władz miasta, które w budynku chcą urządzić  muzeum i galerię sztuki.

Definitywnie handel w budynku Synagogi Nowomiejskiej zakończony zostaje pod koniec 2017 roku. Od tego czasu budynek jest nieużytkowany. Z naszych informacji wynika, że aktualnie trwa procedura wpisywania go przez wojewódzkiego konserwatora zabytków na listę zabytków.

 

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.