Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Królewska gra w królewskim mieście Pilźnie – Szachy świata” – Noc Muzeów 2018

Muzeum Regionalne w Pilźnie serdecznie zaprasza mieszkańców powiatu na tegoroczną Noc Muzeów, która będzie miała miejsce 12 maja (sobota). O godz. 18:00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Królewska gra w królewskim mieście Pilźnie – szachy świata

Szachy – elitarna, planszowa gra strategiczna, znana na całym świecie od ok. VI w. n. e., w każdej kulturze i cywilizacji. Do Polski sprowadzone w początkach XII stulecia, prawdopodobnie przez wracających z wypraw krzyżowych rycerzy. Ponoć grywał w nią Bolesław Krzywousty, Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Znajomością tej gry mogła poszczycić się także królowa Bona Sforza. Umiejętność gry w szachy uznawana była za zaletę i wysoko ceniono ją na polskim dworze.

W Pilźnie – mieście królewskim, lokowanym przez Kazimierza Wielkiego – tradycje szachowe sięgają początków XIX stulecia, kiedy to okoliczne dwory szlacheckie rozpropagowały grę wśród pilźnieńskich mieszczan. Tuż przed wybuchem I wojny św. oraz w dwudziestoleciu międzywojennym spore zasługi w rozpowszechnianiu szachów w Pilźnie miały towarzystwa miejskie skupiające, mieszczan, urzędników i rzemieślników, m. in. Towarzystwo Urzędnicze „Kasyno”, Towarzystwo Mieszczańskie „Jutrzenka”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Początki zorganizowanego sportu szachowego w mieście datowane są na lata 60-te XX w. i od tej pory klub szachowy działa prężnie, a jego członkowie zdobywają prestiżowe lokaty w polskich i zagranicznych turniejach.

Wystawa „Królewska gra w królewskim mieście Pilźnie – szachy świata” to prezentacja kolekcji prywatnej Państwa Magdaleny i Andrzeja Czochrów z Zamościa, obejmująca zestawy szachowe z wielu zakątków świata, m. in. z Peru, Mongolii, Meksyku, Japonii, Malezji, Afryki, Indii, Chin, wykonane w różnych okresach czasowych z rozmaitych tworzyw, minerałów i materiałów – szkła, kryształu, porcelany, onyksu, kamieni szlachetnych, czekolady a nawet tak egzotycznych jak sierść lamy, czy lawa wulkaniczna; o przeróżnych motywach, nawiązujących do tradycji regionalnych, lokalnych technik zdobienia bądź wydarzeń historycznych czy popularnych filmów oraz bajek. Eksponaty szachowe wzbogacone zostały grafikami i obrazami z motywem szachowym, pochodzącymi z dwóch minionych stuleci, a także figurkami porcelanowymi przedstawiającymi scenki rodzajowe, związane z grą szachową na królewskich dworach. Ekspozycję wzbogacono również XIX i XX wiecznymi podręcznikami z różnych krajów, przybliżającymi zasady i reguły rozgrywania partii szachowych.

Prezentacji wystawy w NOC MUZEÓW (12/13 maja) towarzyszyć będzie możliwość rozegrania partii szachowych z mistrzami Gminnego Klubu Szachowego „HETMAN” Pilzno, w godz. 18:30 – 20:00.

W Noc Muzeów, pilźnieńska placówka otwarta będzie do północy, sama zaś wystawa prezentowana będzie do 31 lipca bieżącego roku.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.