Previous slide
Next slide

76.rocznica likwidacji dębickiego getta – program uroczystości

Dom w którym ukrywano w czasie wojny 13 Żydów, został kilka lat temu zburzony

Jutro, 24 lipca o godz. 17.00 w Parku Jordanowskim w Dębicy rozpoczną się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę likwidacji dębickiego getta przez okupanta niemieckiego. O 17.50 na Skwerze Mikołajkowów uczczona zostanie pamięć Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów, którzy podczas holokaustu uratowali 13 dębickich Żydów ukrywając ich przez blisko 2 lata w swoim domu. Kwiaty i kamienie zostaną także złożone na Wolicy na mogile 500 zamordowanych tam Żydów. Uroczystości zakończą się koncertem w dębickiej synagodze o godz. 19.00.

Uroczystości upamiętniające rocznicę likwidacji dębickiego getta, która rozpoczęła się 21 lipca 1942 roku i trwała przez kilka kolejnych miesięcy organizowane są w Dębicy od 3 lat. Przez dębickie getto przeszło około 12000 osób narodowości żydowskiej nie tylko z Dębicy, ale także z Pilzna, Radomyśla Wielkiego i Brzostku i Sędziszowa Małopolskiego.

Program obchodów :

17.00 – Uczczenie pamięci Żydów dębickich w miejscu po byłym getcie w 76. rocznicę jego likwidacji –przemówienia okolicznościowe przedstawicieli władz miasta i gości, modlitwy duchownych oraz złożenie kwiatów i kamieni (Park Jordanowski, ul. Głowackiego)

17.50 – Uczczenie pamięci Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów – ratujących Żydów podczas II wojny światowej – złożenie kwiatów(Skwer Mikołajkowów)

18.00 Autokar dla uczestników uroczystości z Placu Solidarności na Wolicę III
Uczczenie pamięci około 500 Żydów dębickich zamordowanych przez hitlerowców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r.

18.15 – modlitwy duchownych, złożenie kwiatów i kamieni
(Pomnik przy zbiorowej mogile w lesie Wolica koło Dębicy)

19.00 – Część artystyczna – melodie hebrajskie w wykonaniu Bartłomieja Prucnala (saksofon) (Synagoga Nowomiejska w Dębicy, ul. Krakowska 3)

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.