Kilkadziesiąt osób, w tym ponad 30-osobowa reprezentacja społeczności żydowskiej ze Stanów Zjednoczonych i Izraela wzięła udział w obchodach Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy. Wielu spośród nich do Dębicy – rodzinnego miasta ich przodków – przyjechało po raz pierwszy.
W uroczystościach upamiętniających żydowską ludność Dębicy i 75.rocznicę likwidacji dębickiego getta, które rozpoczęły się o godz. 17.00 w Parku Jordanowskim, gdzie w styczniu 1942 roku utworzone zostało getto wzięli udział m.in. Israel Salmon, przewodniczący Związku Dębiczan w Izraelu, Meyer Goldman, były przewodniczący Towarzystwa Dębiczan w Izraelu, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Dębicy, rabina Dębicy, jego córka Esther Mayer, Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, rabin Avi Baumol z Krakowa, którego rodzice pochodzili z Dębicy, Klaudia Klimek Przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk i starosta powiatu Andrzej Reguła. Na uroczystość przybyły także przedstawicielki Forum Dialogu Jagoda Szkarłat i Marta Usiekniewicz, siostry Służebniczki Dębickie z matką przełożoną Maksymillą Pliszką oraz proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy – Latoszynie ks. Piotr Grzanka, który dołączył do uroczystości przy mogile w lesie wolickim.
Podczas uroczystości w Parku Jordanowskim w miejscu pamięci na wzniesieniu złożone zostały wiązanki kwiatów, kamienie, odśpiewane modlitwy i zapalone znicze. Z imion i nazwisk zamieszczonych na karteczkach i rozdanych uczestnikom uroczystości wspomniano także żydowskich mieszkańców Dębicy. Na wzniesieniu
Na Skwerze Mikołajkowów zapalając znicze i składając kwiaty oddano hołd Leokadii i Aleksandrowi Mikołajkowom, którzy podczas wojny uratowali 13 – osobową żydowską rodzinę Reichów. W lesie wolickim, przy mogile zamordowanych w 1942 roku 574 Żydów uczczono pamięć społeczności, która zniknęła z Dębicy w ciągu kilku dni. Po godzinie 19.00 w dębickiej synagodze przy ul. Krakowskiej odbył się koncert melodii hebrajskich w wykonaniu Bartłomieja Prucnala.
Uroczystość, zorganizowana w Dębicy po raz trzeci nie mogłaby dojść do skutku gdyby nie zaangażowanie wielu osób i instytucji w gronie których znaleźli się m.in. Ireneusz Socha, Renata Nagawiecka, Bartek Prucnal, Miasto Dębica, Muzeum Regionalne w Dębicy, Dembitzer, Forum Dialogu.
„To wielka radość, że tak wielu ludzi bierze udział w tych uroczystościach. Z roku na rok jest coraz więcej gości i to nie tylko żydowskich. W tym roku jest o ponad 50% więcej gości z Izraela i USA. Cieszę się ze współpracy z władzami miasta oraz rosnącego prestiżu i znaczenia tego wydarzenia. Jest to także szansa na normalizację relacji polsko-żydowskich na poziomie lokalnym i międzyludzkim” – mówi podsumowując tegoroczne obchody Ireneusz Socha, współorganizator wydarzenia.