Dzisiaj naukę w nowym roku szkolnym 2018/19 rozpoczęło kilkanaście tysięcy uczniów z terenu powiatu dębickiego. W związku z reformą jaka jest wdrażana w szkołach, wygaszaniu gimnazjów i powrocie do 8-klasowej szkoły podstawowej największe zmiany czekają tegorocznych ośmioklasistów.
Dla nich i uczniów klas III gimnazjów będzie to szczególnie trudny rok, bo zarówno jedni jak i drudzy równolegle będą się starali o przyjęcie do szkół średnich. Ośmioklasistów na zakończenie edukacji w szkole podstawowej czeka także egzamin końcowy od wyniku którego wiele będzie zależało przy przyjęciu do szkoły średniej.
Uczniowie ostatnich klas gimnazjum i ósmoklasiści nie trafią do tych samych klas. W szkołach średnich będą tworzone osobne klasy dla absolwentów gimnazjów (trzyletnie licea i czteroletnie technika) oraz ósmoklasistów (czteroletnie licea i pięcioletnie technika).
Tak czy inaczej oblężenie szkół średnich, zwłaszcza tych najlepszych będzie bardzo duże. na tej reformie niewątpliwie skorzystają szkoły dotychczas mniej popularne, które bardzo chętnie przyjmą więcej niż zazwyczaj uczniów.
Na pierwszych ósmoklasistów czekać będzie także końcowy egzamin. Podstawą przyjęcia absolwentów ósmych klas do szkół średnich będą właśnie wyniki tego egzaminu, który uczniowie napiszą na koniec ósmej klasy. Warunki szczegółowe przyjęć do poszczególnych szkół określą dyrektorzy tych placówek. Przy przyjęciu do szkoły średniej będzie na pewno brany pod uwagę wspomnianego końcowego egzaminu ale także oceny ze świadectwa i szczególne osiągnięcia uczniów.
Egzamin dla ósmoklasistów w formie testu zostanie przeprowadzony po raz pierwszy wiosną przyszłego roku. 50% zadań w tym teście ma mieć formułę pytań otwartych. Uczniowie wspomniany test będą pisali przez 3 dni z trzech przedmiotów: języka polskiego (120 min), matematyki (100 min) i języka obcego (90 min).