Jutro, 1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych podobnie jak w latach ubiegłych na dębickich nekropoliach prowadzone będą kwesty z których fundusze przeznaczone zostaną na renowację zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w Dębicy i na upamiętnienie bohaterów Podziemia Niepodległościowego z lat 1939-1963.
Na Starym Cmentarzu przy ul. Cmentarnej w Dębicy 1 listopada już po raz piętnasty w godzinach od 8.00 – do 17.00 przeprowadzona zostanie przez członków Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Dębicy kwesta z której dochód zostanie przeznaczony na odnowienie
zabytkowych nagrobków i alejek na tej najstarszej dębickiej nekropolii.
W ubiegłym roku dzięki przeprowadzonej rok wcześniej kweście na Stary Cmentarz w Dębicy po renowacji w tarnowskiej pracowni rzeźbiarskiej powróciły figury aniołów, które przez dziesięciolecia stały przy kaplicy Raczyńskich.
Dzięki hojności dębiczan do puszek kwestujących w ubiegłym roku trafiło ponad 11 tysięcy złotych. Fundusze te zostaną przeznaczone na renowację grobu hrabiego Dominika Reya, który zginął podczas rabacji. Renowacji wymaga także wiele innych, liczących ponad wiek nagrobków i rzeźb.
„W 2016 roku udało się nam zebrać około 15 tysięcy złotych w ciągu 2 dni kwesty. Rozdaliśmy blisko 2000 ulotek zawierających informacje o pracach jakie prowadzimy na cmentarzu i naszych planach. W ubiegłym roku za kwotę 25 tysięcy złotych odnowiliśmy grób rodziny Wajsów w którym spoczęło ośmioro dzieci z tej rodziny. Udało się także odnowić trzy alejki na starym cmentarzu” – mówi Wirginia Lis, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem
Druga kwesta będzie prowadzona 1 listopada od godziny 7:30 do 11:30, a także od 17:00 do 19:00 przed Cmentarzem Wojskowym w Dębicy. Organizatorem kwesty jest Fundacja Kazimierza Wielkiego “Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. W Dębicy kwestę będą jak w latach ubiegłych przeprowadzali członkowie lokalnej organizacji „Dębiccy Patrioci”.
Celem zbiórki jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych. Pozyskane fundusze są przeznaczane m.in. na budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych, organizację edukacyjnych i popularnonaukowych wykładów i spotkań z historykami i kombatantami oraz organizację uroczystości rocznicowych i pokazów grup rekonstrukcyjnych.