Koniec roku to niejednokrotnie czas, kiedy policjanci odnotowują włamania i kradzieże do plebanii, mieszkań, domów jednorodzinnych, garaży i piwnic. W tym okresie świąteczno-noworocznym wiele osób wyjeżdża z miejsc zamieszkania, by odwiedzić najbliższych oraz aktywnie spędzić wolny czas. Opuszczając domy i mieszkania często zapominamy o właściwym ich zabezpieczeniu. Przestępcy, którzy nigdy nie działają spontanicznie, czekają tylko na taką okazję. Nie pozwólmy się okraść i zadbajmy o własne bezpieczeństwo!
Wprawdzie święta za nami, wiele osób wróciło już z wyjazdów świątecznych do swoich domów i codziennych obowiązków. Jednak są też tacy, którzy w dalszym ciągu korzystają z wolnego czasu i spędzają go aktywnie poza miejscem zamieszkania. Z pewnością niektórzy spędzą najbliższe dni w ośrodkach wypoczynkowych, z rodziną, w górach i innych atrakcyjnych turystycznie miejscach. Przywitają Nowy Rok podczas różnych imprez często poza miejscem zamieszkania. Pamiętajmy jednak, że jest to czas, w którym przestępcy nie próżnują i wypatrują dogodnej okazji. Przypominamy o zachowaniu środków ostrożności, bowiem włamania lub kradzieże często poprzedzone są długotrwałą obserwacją zachowań, przyzwyczajeń i cyklu dnia potencjalnej ofiary napadu.
Najbliższy okres to także czas wizyt duszpasterskich, apelujemy zatem także do duchownych o zachowanie wszelkich środków ostrożności i właściwe zabezpieczenie mienia w taki sposób, aby uniemożliwić lub ograniczyć do minimum zagrożenie włamania i kradzieży. Jasielscy policjanci radzą jak nie dopuścić do tego typu sytuacji oraz jak chronić swoją własność.
Najbezpieczniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cennej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Złodzieje szybko znajdują ukryte pieniądze i wartościowe przedmioty w różnego rodzaju szafach, szufladach i innych oczywistych dla nich skrytkach.
Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką. Zabezpieczmy w sposób należyty drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy solidne zamki. W drzwiach garażowych lub do piwnicy zamontujmy dodatkowe zabezpieczenie, dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Zadbajmy także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. Zamontujmy rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice.
Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych oraz w pobliżu domu ludzi, których nie znamy czy nie kojarzymy z widzenia, jak również na pojazdy będące na obcych numerach rejestracyjnych. Zainteresujmy się tymi osobami, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd oraz cechy charakterystyczne – tatuaże, blizny, fryzury czy ubiór. Marka oraz numer rejestracyjny pojazdu również może być przydatny, gdyby doszło do włamania.
Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do naszego mieszkania np. w sprawie sprzedaży złota, dywanów, sprzętu AGD i RTV oraz tych, którzy oferują nam usługi typu nowy telefon czy abonament telewizyjny. Nie wpuszczajmy ich bez uzasadnionych powodów.
Opuszczając na dłużej mieszkanie nie sygnalizujmy swej nieobecności. Poprośmy zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasz dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.
Gdy zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykajmy niczego opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.
Apelujemy!!! Telefony 997 i 112 są dostępne dla każdego. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.
Źródło: Podkarpacka Policja