Previous
Next
Previous
Next

Najwyższe stężenie pyłu PM10 w Dębicy. Możliwe ogłoszenie alertu II stopnia

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie dzisiaj ok. godz. 12.50 wydało ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia alertu dla pyłu PM10. Dobowe stężenie pyłu PM10 może w dniu dzisiejszym osiągnąć wartości powyżej 200 µg/m3. 20.01.2019 r. w godzinach od 1.00-do 10:00 średnie stężenie pyłu PM10 na stacji w Dębicy przy ul. Grottgera wyniosło 293 µg/m3 osiągnęły i było najwyższe w województwie Podkarpackim w tym czasie.
Ostrzeżenie wydane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie dotyczy następującego obszaru: miasto i gmina Jasło, gminy Tarnowiec, Dębowiec, Skołyszyn, Brzyska, miasto Rzeszów, gminy Trzebownisko, Krasne, Świlcza, Boguchwała, Tyczy, miasto Dębica, gminy: Dębica i Żyraków.

W dniu 20.01.2019 r. w godzinach od 1.00-do 10:00 średnie stężenia pyłu PM10 osiągnęły wartości bliskie lub przekraczające 200 µg/m3 na stacjach:
w Jaśle przy ul. Sikorskiego – średnie stężenie 185 µg/m3
w Rzeszowie przy ul. Rejtana – średnie stężenie 200 µg/m3
w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego – średnie stężenie 168 µg/m3
w Dębicy przy ul. Grottgera – średnie stężenie 293 µg/m3

Treść komunikatu:
Przyczyny :Występowanie niekorzystnych warunków meteorologicznych (niskie temperatury powietrza, brak wiatru, zamglenia)
Przewidywany czas trwania przekroczenia. W godzinach popołudniowych i wieczorno-nocnych w dniu 20.01.2019 r. spodziewane jest utrzymywanie się niekorzystnych warunków meteorologicznych (zawłaszcza bardzo słaby wiatr) na przeważającym obszarze regionu a tym samym możliwy jest znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza na terenie całego województwa.
Wojewódzkie prognozy zanieczyszczenia powietrza na 21-22.01.2019 r. (opublikowane w dniu 20.01.2019 r.) wskazują na możliwość utrzymywania się wysokich stężeń pyłu PM10 na znacznych obszarach województwa.
Prognozy meteorologiczne serwisu pogodowego IMGW-PIB na dni 21-22 stycznia 2019 r. wskazują na utrzymywanie się podobnych do obecnych warunków meteorologicznych mogących skutkować kumulowaniem się zanieczyszczeń w powietrzu.

Działania zapobiegawcze
1. Ograniczenie palenia w kominkach jeżeli nie jest to jedyne źródło ciepła w mieszkaniu,
2. Stosowanie się do zapisów Uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego z 23 kwietnia 2018 r. wprowadzającej na obszarze województwa podkarpackiego ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz.Urz. Województwa Podkarpackiego z 2018 r., poz. 2498);
3. W miarę możliwości korzystanie z publicznych środków transportu.

Jednocześnie przypominany o obowiązującym ustawowym zakazie spalania odpadów w piecach domowych. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych do tego nieprzeznaczonych grozi grzywna lub kara aresztu.
Zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego i długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.