Wykładem Łucji Szumańskiej z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu pt. „Obóz pracy przymusowej w Pustkowie” oraz Zbigniewa Drzymały, dyrektora Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy „Księżna Helena Jabłonowska (1895-1977) – opiekunka potrzebujących i orędowniczka sprawy narodowej” w Urzędzie Miejskim w Dębicy rozpoczęły się tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Na wykłady do sali sesyjnej Urzędu Miejskiego przybyli uczniowie z trzech dębickich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3. Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Na wstępie młodzież wysłuchała wykładu o założeniu i funkcjonowaniu 3 obozów pracy przymusowej w Pustkowie, które powstały na potrzeby budowy poligonu Waffen SS w tej miejscowości. Do budowy tego poligonu Niemcy użyli junaków, mieszkańców okolicznych miejscowości i więźniów 3 obozów pracy: obozu dla Żydów, obozu dla Polaków, obóz dla jeńców sowieckich. Te obozy były obozami pracy tylko z nazwy. Faktycznie były to obozy wyniszczenia. O szczegółach niewolniczej pracy w obozie w poniższym filmie.
O życiu i działalności księżnej Heleny Jabłonowskiej z Przyborowa opowiedział w swoim wykładzie Zbigniew Drzymała, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy
W Dębicy przed wybuchem II wojny światowej mieszkało 2900 Żydów. Holokaust przeżyło jedynie 100 dębiczan wyznania mojżeszowego.
O społeczności żydowskiej w Dębicy i Zagładzie uczniom dębickich szkół obecnym na obchodach Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu opowiedział Ireneusz Socha.