Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Ważne decyzje przy zakładaniu winnicy – Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle edukuje przyszłych winiarzy

Dobór miejsca, wybór odmian i jakość sadzonek – to trzy najważniejsze kryteria, jakimi winiarz musi się kierować planując sadzenie winnicy. Zagadnienia te zostały szczegółowo omówione podczas drugiego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2019, która od kilku lat działa w Jaśle

– Znalezienie odpowiedniego miejsca pod winnicę oraz dobór właściwych odmian winorośli, jakie tam posadzimy ma absolutnie kluczowe znaczenie dla powodzenia każdego przedsięwzięcia winiarskiego. Od tych decyzji będzie bowiem zależało nie tylko to, jakie wino będziemy produkować, ale również opłacalność tej produkcji – mówi Wojciech Bosak, wykładowca Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. – Niewłaściwe lokalizacje oraz zbytni optymizm przy wyborze odmian są w Polsce najczęstszą przyczyną niepowodzeń w uprawie winorośli – dodaje.

Popełnienie, nawet jednego z tych trzech błędów na etapie zakładania winnicy może przesądzić o przyszłych niepowodzeniach. – To trzy podstawowe błędy, które bardzo łatwo można popełnić bez wcześniejszego przygotowania do tematu. I praktycznie nie da się ich potem naprawić – mówi Roman Myśliwiec, wykładowca PAW, założyciel Fundacji Galicja Vitis .- Zmiana lokalizacji to inwestycja od nowa. Wybór niewłaściwych dla miejsca odmian to też inwestycja od nowa, bo prędzej czy później czeka nas sadzenie nowych krzewów. A przecież winnice nie sadzi się na kilka lat, żywotność winnicy to 30, a nawet 50 lat – podkreśla.

Na kolejnym zjeździe nowa grupa akademików PAW dowie się, jak prawidłowo prowadzić winnice, jak przycinać krzewy na owocowanie w zależności o wieku krzewu. Po zajęciach teoretycznych pierwszego dnia zjazdu, słuchacze przećwiczą zdobytą wiedzę w praktyce. Cięcia krzewów uczyć będą się w Winnicy Jasło, która jest poletkiem dydaktycznym dla Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.