Previous
Next
Previous
Next

Twój samochód po wypadku wymagał holowania? Za to także należy Ci się zwrot kosztów

Skutki wszelkiego rodzaju kolizji i wypadków, do jakich nadal dochodzi na naszych drogach nader często, są bardzo różne. Nie każde zdarzenie kończy się skasowaniem samochodu, nierzadko jednak i tak jest to poważny problem związany z niemożnością kontynuowania jazdy. Usunięcie pojazdów i przywrócenie w danym miejscu płynności ruchu, a także dokonanie napraw nierzadko wymaga więc skorzystania z usług pomocy drogowej, która odholuje je we wskazane miejsca. Należy więc pamiętać o tym, że jego koszt, jako stanowiący skutek zdarzenia, także powinien być zrekompensowany przez odszkodowanie.

Gdy dalsza jazda jest już niemożliwa

Trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości co do dalszego losu uczestniczących w wypadku pojazdów, gdy uległy one poważnym zniszczeniom i nie ma już możliwości by o własnych siłach zdołały ruszyć z miejsca. Takie sytuacje nie są jednak jedynymi, w których kontynuowanie jazdy jest wykluczone. Może mieć to miejsce także w przypadku pozornie nieistotnych stłuczek, np. gdy samochód osobowy nie zdąży wyhamować przed belką przeciwnajazdową pojazdu ciężarowego. Samo ryzyko otwarcia się uszkodzonej przy przedniej krawędzi maski nie pozwala na dalszą podróż na własnych kołach. Utrata np. reflektora z kierunkowskazem także. Niekiedy zdarza się, że częściowo połamany został zderzak, który jednak zasadniczo pozostał na swoim miejscu, albo stosunkowo nieznacznym deformacjom uległy fragmenty zewnętrznych wytłoczek karoserii. Odstające ostre krawędzie to wówczas potencjalnie ogromne zagrożenie w razie ewentualnej kolizji z pieszym. Często nie warto więc ryzykować nawet ostrożnej jazdy samochodem w takim stanie, bo skończyć się to może utratą dowodu rejestracyjnego. Przyjechać musi laweta, a poniesione w związku z tym koszty, jako pozostające w związku przyczynowym ze zdarzeniem, muszą zostać pokryte przez ubezpieczenie OC.

Ubezpieczyciel wzbrania się przed wypłatą?

Ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego mogą pojawić się problemy. Poszkodowany ma bowiem obowiązek działać w taki sposób, by dążyć do minimalizowania wielkości związanej z taką usługą straty – jeśli zatem jego samochód został odholowany przez najdroższego z tego typu usługodawców w okolicy, można przypuszczać, że nie wywiązał się z niego należycie. Wszystko zależy jednak od konkretnych okoliczności, które wpływają na zdolność do porównania lokalnych ofert czy przystąpienia do negocjacji. Udziałowi w wypadku często towarzyszy przecież choćby silny stres, w którym załatwianie jakichkolwiek spraw jest znacznie utrudnione. Jeśli zaś stan poszkodowanego nie pozwalał mu na to, by osobiście zająć się sprowadzeniem tego typu pomocy, poddawanie w wątpliwość wygenerowanych przez to kosztów nie ma uzasadnienia.

Jest to tylko jedna z wielu spraw, które powodują, że zadbanie o to, by wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie z OC sprawcy miało należytą wysokość, bywa kłopotliwe. Jeśli uzyskana kwota nie wystarcza do tego, by pokryć całość wynikłych ze zdarzenia szkód, warto zwrócić się o pomoc. Możliwość zbycia roszczenia, jaką oferuje np. firma Automobilis pozwala bardzo szybko uzyskać potrzebne pieniądze i nie martwić się koniecznością wchodzenia w sądowy spór z dużą firmą, jaką jest towarzystwo ubezpieczeniowe.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.