Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Liczenie bezdomnych 2019. W Dębicy przebywa 144 bezdomnych. Najwięcej na Podkarpaciu

Z 13 na 14 lutego br. w całej Polsce zostało przeprowadzone liczenie osób bezdomnych. Badanie takie przeprowadzane jest systematycznie co dwa lata. W bieżącym roku w porównaniu z badaniem sprzed 2 lat liczba osób bezdomnych na Podkarpaciu zmniejszyła się o blisko 15 %. Nieznacznie, bo o kilka osób spadła także liczba bezdomnych w Dębicy. W 2017 roku było ich 151, natomiast w 2019 roku doliczono się w Dębicy 144 bezdomnych.

Podobnie jak podczas poprzednich akcji liczenia bezdomnych sprawdzano noclegownie, ośrodki wsparcia, zakłady karne, altanki na ogródkach działkowych, dworce, klatki schodowe i pustostany. Najwięcej, bo blisko 85% bezdomnych to mężczyźni w wieku od 41-60 lat. Ogółem na Podkarpaciu doliczono się 927 bezdomnych osób. Jest to mniej o 163 osoby niż 2 lata wcześniej. Najwięcej osób bezdomnych przebywa w Dębicy (144), Rzeszowie (128), Sanoku (116) oraz Jarosławiu (98).

Na Podkarpaciu działają obecnie 22 placówki z około 800 miejscami noclegowymi w których wsparcie mogą znaleźć bezdomni. W Dębicy bezdomni znajdują pomoc w Domu Św. Brata Alberta przy ul. Sandomierskiej oraz w schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Słonecznej. Znaczna liczba bezdomnych znajduje także schronienia u znajomych, bądź rodziny.

Miejsca przebywania bezdomnych, zwłaszcza pustostany, piwnice, kotłownie, altanki na działkach i inne opuszczone miejsca systematycznie monitoruje Straż Miejska.

“Dwa razy dziennie – raz rano, a drugi raz wieczorem strażnicy miejscy robią objazd miejsc w których mogą przebywać bezdomni. Jest ich na terenie Dębicy co najmniej kilkunastu. Przebywają m.in. w garażu obok dawnego budynku starostwa przy Ogrodowej, w pustostanie na skrzyżowaniu ul. Raczyńskich z Powstania Styczniowego i w budynku kotłowni obok szklarni przy ul. Rzeszowskiej za Kauflandem. W ostatnich dniach zastaliśmy także bezdomnych na schodach przy ul. Krótkiej oraz wiacie na terenie dawnej jednostki wojskowej, w miejscu gdzie kiedyś garażowane były samochody. Wszystkim proponujemy pomoc i przewiezienie do domu dla samotnych mężczyzn przy ul. Sandomierskiej lub Słonecznej. Sporadycznie godzą się na to i wolą zostać w tym miejscu w którym ich zastaliśmy” – mówił nam w listopadzie 2018 r. Sylwester Bieszczad, komendant Straży Miejskiej w Dębicy.

W 2019 roku na dofinansowanie działań na rzecz poprawy sytuacji bezdomnych wojewoda podkarpacki przeznaczyła 250 tys. zł.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.