Czy przyłączą działki na dawnym poligonie w Straszęcinie do Dębicy ?

12 lat temu, w 2007 roku Miasto Dębica zawarło porozumienie z Gminą Żyraków na mocy którego zobowiązało się sfinansować przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy ulic wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie byłego poligonu w Straszęcinie. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni ponownie wyrazili zgodę na zaciągnięcie zobowiązania na realizację tego zadania w kwocie 200 tysięcy złotych. Po raz pierwszy zrobili to podczas kwietniowej sesji w 2018 roku. Nie brakowało jednak opinii, że miasto nie powinno inwestować na nie swoim terenie. A jeśli już inwestuje to niech …. teren dawnego poligonu w Straszęcinie zostanie włączony w granice administracyjne miasta Dębicy.

Tematem tym radni miejscy zajmowali się już w kwietniu 2018 roku i wówczas również wyrazili zgodę na zaciągnięcie tego zobowiązania. Przedłużające się jednak uzgodnienia z właścicielami sieci oraz właścicielami gruntów spowodowały, że nie będzie możliwe sporządzenie dokumentacji w bieżącym roku. W 2019 roku podpisaną została tylko umowa z wykonawcą dokumentacji, natomiast jej zakończenie i wydatki przeniesione na zapłatę za jej wykonanie nastąpią w 2020 roku.

Przyjęta ostatecznie na uchwała spotkała się jednak z wątpliwościami i pytaniami ze strony części radnych. „Czy z Żyrakowem są prowadzone jakieś rozmowy ? Jaki jest pomysł na ten teren burmistrza miasta ? My tam będziemy inwestować, a podatki pójdą do Żyrakowa ?” – dopytywał wiceprzewodniczący rady Mateusz Kutrzeba.
„Czy możemy wypowiedzieć to porozumienie? My nie mamy żadnego interesu inwestować w ten teren. Nawet podatki idą do Żyrakowa” – mówiła radna Joanna Ożóg.

Sytuację prawną i obowiązki miasta w tej sytuacji tłumaczył radnym wiceburmistrz Jerzy Sieradzki: „Porozumienie zawarte zostało w 2007 roku i Miasto Dębica w oparciu o to porozumienie zobligowało się do przygotowania dokumentacji, a Gmina Żyraków stara się o dofinansowanie. Miasto żeby zarobić i sprzedać ten teren musiało zrobić plan. Ten plan zrobiła Gmina Żyraków, która wcale tego nie musiała robić. Sprzedaliśmy działki, skorzystaliśmy na tym, wzięliśmy pieniądze. Teraz musimy wywiązać się z zawartego porozumienia”.

Za wywiązaniem się z zawartego porozumienia był natomiast radny Piotr Michoń: „Drogi na poligonie nadal należą do miasta. Powinniśmy zrealizować tą inwestycję skoro się do tego zobowiązaliśmy 12 lat temu. Czy nie lepiej byłoby włączyć teren poligonu w granice administracyjne miasta ?” – dopytywał.

Do podobnego wniosku doszedł także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Bal, który tuż przed zakończeniem dyskusji nad tą uchwalą powiedział: „Składam wniosek aby miasto wystąpiło o poszerzenie granic miasta o tę działkę na poligonie”.

Jakie będą dalsze losy tego terenu będziemy informowali na portalu ziemiadebicka.pl

Historia działek na poligonie w Straszęcinie

W 2014 roku Miasto Dębica miało do sprzedaży przeszło 160 działek na terenie dawnego poligonu w Straszęcinie. Wszystkie zostały sprzedane w przeciągu kilku miesięcy. Za jeden ar działki trzeba było zapłacić średnio nieco ponad 3 tys. zł. Na terenie dawnego poligonu powstaje osiedle mieszkaniowe. Wybudowanych zostało już kilkanaście domów. W sąsiedztwie działek budowlanych znajdują się także tereny pod działalność handlowo-usługową.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.