Previous slide
Next slide

Egzamin Gimnazjalisty w Dębicy odbywa się bez zakłóceń

439 uczniów z czterech dębickich szkół przystąpiło wczoraj, 10 kwietnia do Egzaminu Gimnazjalisty z języka polskiego i historii. Egzamin mimo trwającego w zdecydowanej większości placówek oświatowych na terenie Dębicy strajku przebiegł sprawnie i bez zakłóceń.

„Do egzaminu gimnazjalisty przystąpiło ogółem 439 uczniów z 17 oddziałów czterech szkół: MG nr 1, SP 3 (dawne MG nr 2), SP 5 (dawne MG3) i SP 11 (dawne MG4). Dyrekcje szkół powołały komisje egzaminacyjne które składały się z dwóch osób  dla każdej z sal w której odbywał się egzamin. Zgodnie z regulaminem jedna z osób w komisji jest  spoza szkoły. Pierwszy dzień egzaminów podczas którego gimnazjaliści pisali egzamin z języka polskiego i historii przebiegł bez żadnych zakłóceń” – powiedział nam dzisiaj Ireneusz Kozak, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy.

Jak powiedział nam dyrektor Kozak w dębickich placówkach oświatowych, które przystąpiły do strajku na 529 strajkujących nauczycieli 163 zadeklarowało gotowość do pracy.

Wśród placówek strajkujących znalazły się przedszkola nr 2,6,8 i 11 oraz wszystkie szkoły podstawowe z wyjątkiem SP nr 8 i MG nr 1.

O sprawnym i bez zakłóceń przebiegu egzaminów gimnazjalnych mówią także nauczyciele.

” W Szkole Podstawowej nr 3, dawnym Gimnazjum nr 2 do egzaminu przystąpiło 132 uczniów. Punktualnie o godzinie 9.00 gimnazjaliści przystąpili do pisania egzaminu, który przebiegał zgodnie z procedurami, bez zakłóceń. Arkusz egzaminacyjny pierwszej części zawierał 25 zadań zamkniętych z historii i wiedzy o społeczeństwie. Dominowały zadania wielokrotnego wyboru, w których uczniowie wybierali jedną z podanych odpowiedzi. O godzinie 11.00 gimnazjaliści przystąpili do drugiej części egzaminu z języka polskiego. Zdający mieli przed sobą arkusz, składający się z 21 zadań, które sprawdzały takie umiejętności uczniów jak: czytanie ze zrozumieniem, wyszukiwanie informacji, tworzenie własnego tekstu i sprawność językową. Ostanie zadanie sprawdzało umiejętność redagowania rozprawki na temat: „ Czy warto bronić własnych przekonań?” Sporo emocji wywołało zadanie 17, w którym należało wyrazić swoją opinię na temat propozycji uproszczenia polskiego alfabetu na potrzeby komunikacji elektronicznej: usunięcia charakterystycznych kreseczek i ogonków towarzyszących niektórym literom( ś,ź,ą,ó). Zdecydowana większość piszących uznała, że nie należy niczego zmieniać, bo to spowoduję nieporozumienia w rozumieniu tekstów i złamie naszą kulturę języka” – mówi Barbara Gruba, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Dębicy.

Jak podkreśliła polonistka gimnazjaliści opuszczali sale egzaminacyjne z zadowoleniem, choć podkreślali, że egzamin wymagał od nich dużego skupienia i dogłębnie sprawdzał ich wiedzę.

Dzisiaj, 11 kwietnia gimnazjaliści piszą egzamin z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, 12 kwietnia z języka obcego.
15 kwietnia do egzaminów przystąpią natomiast ósmoklasiści. Podobnie jak gimnazjaliści będą oni egzamin pisali przez trzy dni. Do egzaminu ósmoklasisty w Dębicy może przystąpić 511 uczniów z 25 oddziałów.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.