439 uczniów z czterech dębickich szkół przystąpiło wczoraj, 10 kwietnia do Egzaminu Gimnazjalisty z języka polskiego i historii. Egzamin mimo trwającego w zdecydowanej większości placówek oświatowych na terenie Dębicy strajku przebiegł sprawnie i bez zakłóceń.
„Do egzaminu gimnazjalisty przystąpiło ogółem 439 uczniów z 17 oddziałów czterech szkół: MG nr 1, SP 3 (dawne MG nr 2), SP 5 (dawne MG3) i SP 11 (dawne MG4). Dyrekcje szkół powołały komisje egzaminacyjne które składały się z dwóch osób dla każdej z sal w której odbywał się egzamin. Zgodnie z regulaminem jedna z osób w komisji jest spoza szkoły. Pierwszy dzień egzaminów podczas którego gimnazjaliści pisali egzamin z języka polskiego i historii przebiegł bez żadnych zakłóceń” – powiedział nam dzisiaj Ireneusz Kozak, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy.
Jak powiedział nam dyrektor Kozak w dębickich placówkach oświatowych, które przystąpiły do strajku na 529 strajkujących nauczycieli 163 zadeklarowało gotowość do pracy.
Wśród placówek strajkujących znalazły się przedszkola nr 2,6,8 i 11 oraz wszystkie szkoły podstawowe z wyjątkiem SP nr 8 i MG nr 1.
O sprawnym i bez zakłóceń przebiegu egzaminów gimnazjalnych mówią także nauczyciele.
” W Szkole Podstawowej nr 3, dawnym Gimnazjum nr 2 do egzaminu przystąpiło 132 uczniów. Punktualnie o godzinie 9.00 gimnazjaliści przystąpili do pisania egzaminu, który przebiegał zgodnie z procedurami, bez zakłóceń. Arkusz egzaminacyjny pierwszej części zawierał 25 zadań zamkniętych z historii i wiedzy o społeczeństwie. Dominowały zadania wielokrotnego wyboru, w których uczniowie wybierali jedną z podanych odpowiedzi. O godzinie 11.00 gimnazjaliści przystąpili do drugiej części egzaminu z języka polskiego. Zdający mieli przed sobą arkusz, składający się z 21 zadań, które sprawdzały takie umiejętności uczniów jak: czytanie ze zrozumieniem, wyszukiwanie informacji, tworzenie własnego tekstu i sprawność językową. Ostanie zadanie sprawdzało umiejętność redagowania rozprawki na temat: „ Czy warto bronić własnych przekonań?” Sporo emocji wywołało zadanie 17, w którym należało wyrazić swoją opinię na temat propozycji uproszczenia polskiego alfabetu na potrzeby komunikacji elektronicznej: usunięcia charakterystycznych kreseczek i ogonków towarzyszących niektórym literom( ś,ź,ą,ó). Zdecydowana większość piszących uznała, że nie należy niczego zmieniać, bo to spowoduję nieporozumienia w rozumieniu tekstów i złamie naszą kulturę języka” – mówi Barbara Gruba, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Dębicy.
Jak podkreśliła polonistka gimnazjaliści opuszczali sale egzaminacyjne z zadowoleniem, choć podkreślali, że egzamin wymagał od nich dużego skupienia i dogłębnie sprawdzał ich wiedzę.
Dzisiaj, 11 kwietnia gimnazjaliści piszą egzamin z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, 12 kwietnia z języka obcego.
15 kwietnia do egzaminów przystąpią natomiast ósmoklasiści. Podobnie jak gimnazjaliści będą oni egzamin pisali przez trzy dni. Do egzaminu ósmoklasisty w Dębicy może przystąpić 511 uczniów z 25 oddziałów.