Po 20 latach funkcjonowania zgodnie z wprowadzaną reformą systemu oświaty kończą w Polsce działalność wszystkie gimnazja. Jest wśród nich także Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o likwidacji placówki. W budynku nadal ma być prowadzona działalność oświatowa.
„Jest mi bardzo przykro, żal, że pewien etap w rozwoju najstarszej dębickiej szkoły, która ma ponad 500-letnią historię dobiega właśnie końca. W linii prostej Miejskie Gimnazjum nr 1 kontynuuje tradycje szkoły parafialnej, trywialnej, męskiej, powszechnej, koedukacyjnej i szkoły podstawowej nr 1. Przez ostatnie 20 lat w budynku przy ul. Cmentarnej funkcjonowało Miejskie Gimnazjum nr 1” – mówił podczas sesji Rady Miejskiej Zbigniew Drzymała, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy.
Jak poinformował radnych wiceburmistrz Maciej Małozięć do 15 maja Miejski Zarząd Oświaty przeprowadził rozmowy ze wszystkimi nauczycielami dla których organem prowadzącym jest MZO. Nauczyciele zostali poinformowani, że istnieje możliwość podjęcia pracy w innych szkołach dla których organem prowadzącym jest Miasto Dębica. Podobna oferta została skierowana do pracowników administracyjnych szkoły. Znaczna cześć nauczycieli z z MG nr 1 zadeklarowała chęć przejścia na emeryturę lub skorzystanie ze świadczenia kompensacyjnego. Budynek gimnazjum przy ul. Cmentarnej przejmie
Miejski Zarząd Oświaty.
„Chcemy, aby ten budynek nadal służył celom oświatowym. Planujemy, że w tym budynku znajdzie swoją siedzibę Miejski Zarząd Oświaty. Będzie się on mieścił w nowej części budynku. Ponadto zostały do miasta skierowane wnioski ze szkół ponadpodstawowych dla których organem prowadzącym jest powiat, aby w tym budynku w dobie reformy edukacji mogli uczyć się uczniowie tych placówek. W sytuacji kiedy w przyszłym roku szkolnym będzie podwójny rocznik m.in. ZS nr 4 jest zainteresowany wynajęciem pomieszczeń w tym budynku” – mówił podczas sesji RM wiceburmistrz Maciej Małozięć.
Władze Dębicy nie wykluczają, że w przyszłości będzie np. potrzeba uruchomienia powtórnie szkoły podstawowej nr 1 i dlatego pozostawienie tego budynku w wykorzystaniu do celów oświatowych ma jak najbardziej uzasadnienie.