12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa, obchodzony jest w Polsce Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej. W powiecie dębickim niemiecki okupant przeprowadził kilkadziesiąt akcji pacyfikacyjnych. Do największych doszło w Wiewiórce, Zassowie, Brzeźnicy, Gumniskach, Chechłach, Róży, Bobrowej, Stobiernej, Brzezówce, Lubzinie, Okoninie, Buczynie, Wolicy, Borku Wielkim, Kawęczynie, Stobiernej, Połomii.
Podczas pacyfikacji Niemcy dokonywali mordów na bezbronnej ludności, palili domy oraz całe gospodarstwa, konfiskowali dobytek oraz aresztowali lub mordowali ludność. Zdarzały się także przypadki przeprowadzenia akcji pacyfikacyjnych wymierzonych w uprzednio wytypowane osoby. Wówczas ekspedycje pacyfikacyjne udawały się bezpośrednio do domów, w których zamieszkiwały osoby przewidziane do represji lub zamordowania. Najczęstszymi przyczynami terroru była przynależność konspiracyjna, współpraca z podziemiem, pokrewieństwo z osobami poszukiwanymi przez policję, ukrywanie Żydów oraz powściągliwość w oddawaniu kontyngentów.
W okresie akcji „Burza” żołnierzom AK Obwodu Dębica parokrotnie udało się ochronić miejscową ludność przed pacyfikacjami. Najbardziej spektakularną tego typu akcją było odbicie z rąk Niemców bezbronnej ludności Gumnisk i Braciejowej podczas pacyfikacji obu miejscowości 12 sierpnia 1944 r.
źródło: Armia Krajowa Dębica