Z liczącej przed II wojną światową 2300-2500 osób społeczności żydowskiej w Dębicy ocalało 51 osób

Konferencją popularno – naukową i występem Grupy Artystycznej Safo rozpoczęły się wczoraj (29 stycznia) w DK Śnieżka tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia  Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już w województwie po raz dwunasty, natomiast w Dębicy odbywają się po raz czwarty.
W ramach dębickich obchodów zorganizowana została sesją popularno-naukowa podczas której wygłoszone zostały dwa wykłady. Pierwszy przedstawiający sytuację mieszkańców ziemi dębickiej pod okupacją niemiecką wygłosił Maciej Małozięć, historyk, zastępca burmistrza Dębicy. Drugi pt. „Zagłada dębickich Żydów” wygłosiła dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy.
Prof. Elżbieta Rączy opowiedziała o historii utworzenia dębickiego getta, dramatycznych warunkach w nim panujących, przesiedleńcach z innych miast, których blisko 500 znalazło się w dębickim gettcie oraz o dwóch akcjach likwidacyjnych w gettcie w wyniku których zgładzona została niemal całkowicie społeczność żydowska w Dębicy.
Przed wojną w Dębicy mieszkało między 2300-2500 osób pochodzenia żydowskiego. Zdecydowana większość z nich zamordowano w obozie zagłady w Bełżcu, kilkuset zamordowano w gettcie i na Wolicy. Z całej liczącej wspomniane 2300-2500 społeczności żydowskiej ocalało i po wojnie wróciło do Dębicy 51 osób.
Po wykładach uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przy przy pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci Leokadii i Aleksandra Mikołajków, którzy podczas II wojny światowej ukrywali w swoim domu 13 – osobową żydowską rodzinę oraz przy pomniku na Wolicy gdzie uczczono pamięć ponad 500 Żydów dębickich zamordowanych przez Niemców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r.

Pomysłodawcą obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach. Zaczęły się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Podczas obchodów  odbywają się modlitwy dla uczczenie pamięci pomordowanych Żydów, prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.