Stwórz plakat inspirowany historią Rodziny Ulmów z Markowej poświęcony Narodowemu Dniowi Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Tragiczna historia Rodziny Ulmów z Markowej – Józefa i Wiktorii oraz ich sześciorga dzieci, rozstrzelanych wraz z ukrywanymi przez nich Żydami z rodziny Goldmanów przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 r., wciąż porusza kolejne pokolenia, a sami Ulmowie w ostatnich latach stali się symbolem tych Polaków, którzy pomimo wszechobecnego okupacyjnego terroru, zdecydowali się pomóc prześladowanym, nierzadko narażając życie swoje i swoich bliskich.
Konkurs, w pierwotnym zamyśle, poświęcony jest Rodzinie Ulmów i ma upamiętnić lokalnych bohaterów. Zdobyte przez uczestników wiedza i inspiracje mają przyczynić się do rozwoju tożsamości młodych ludzi w poczuciu przynależności do lokalnej społeczności oraz w poszanowaniu jej tradycji i historii. Jednocześnie, odkąd z inicjatywy Prezydenta RP, w rocznicę śmierci Rodziny Ulmów obchodzony jest dzień Pamięci Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, nadarza się okazja, by na tragiczną historię markowskiej Rodziny spojrzeć z szerszej, ogólnopolskiej, perspektywy; by zestawić ją z innymi, niejednokrotnie równie dramatycznymi, losami polskich Sprawiedliwych. Konkurs ma skłonić młodych ludzi do zadawania pytań o prawdę historyczną, o wpływ doświadczenia historycznego na współczesność, a także do poszukiwań pozytywnych wzorców postaw w duchu uniwersalnych wartości.
Do pobrania:
REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIA
Do 12 marca 2020 r. / do godz. 14:00
przekazanie konkursowych prac plastycznych do Szkoły Podstawowej im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej, 37-120 Markowa 1351
13 marca 2020 r.
ocena i wybór sześciu najlepszych prac konkursowych (pierwsza nagroda oraz dwa wyróżnienia w ramach kategorii wiekowej)
16 marca 2020 r.
przekazanie informacji o wynikach konkursu (telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej)
20 marca 2020 r.
ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród podczas uroczystej akademii w Szkole Podstawowej im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej
źródło: Muzeum Ulmów