Koronawirus: propozycje wsparcia dla lokalneo biznesu, zwolnienie mieszkańców z opłat czynszowych w miejskich lokalach oraz zakup laptopów do nauki dla dzieci i młodzieży

Miasto Dębica, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami burmistrza Mariusza Szewczyka, przygotowało propozycje wsparcia dla lokalnego biznesu, których celem jest zminimalizowanie strat ekonomicznych w związku z pandemią koronawirusa. Pakiet ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii oraz zapobiec likwidacjom miejsc pracy. Miasto Dębica chce także pomóc mieszkańcom będącym w trudnej sytuacji ekonomicznej, na skutek utraty pracy lub jej braku. W ramach wsparcia planowane jest zwolnienie mieszkańców z opłat czynszowych, w lokalach stanowiących własność miasta oraz zakup laptopów do nauki dla dzieci i młodzieży.
ak zapowiada Burmistrz Mariusz Szewczyk – nasze wsparcie musi być konkretne, wymierne i musi trafiać do podmiotów najbardziej dotkniętych skutkami koronawirusa. Będziemy się starali pomóc mieszkańcom i przedsiębiorcom na miarę naszych możliwości, mając na uwadze, że straty gospodarcze wynikające z pandemii, dotkliwie odczuje także budżet miasta. Dlatego już dzisiaj trwają prace nad zmianami w budżecie. Prawdopodobnie z części planowanych wydatków będziemy musieli zrezygnować, aby wspomóc sektory najbardziej narażone na straty.
W tym trudnym dla nas czasie, czasie szczególnej próby, powinniśmy się wspierać i  pomagać sobie wzajemnie. Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w dobrosąsiedzką pomoc i wsparcie, szczególnie dla osób starszych i samotnych. Pragnę zwrócić się do Mieszkańców z prośbą o korzystanie z usług lokalnych rzemieślników i usługodawców, a także usług cateringowych z dowozem na telefon pod wskazany adres. Jednocześnie zwracam się z prośbą do Radnych Rady Miejskiej w Dębicy z wszystkich Klubów naszej Rady, z serdeczną prośbą o solidarność i wsparcie podejmowanych przez Miasto Dębica starań i wysiłków – apeluje burmistrz Dębicy. Prawdopodobnie z części zaplanowanych projektów czy inwestycji, będziemy musieli zrezygnować lub odłożyć je na inny czas. Musimy zmienić nasze priorytety, dlatego proszę, abyśmy wspólnie znaleźli jeden front działania na rzecz Miasta i Mieszkańców – mówi Mariusz Szewczyk.
Obecnie miejski plan wsparcia przedsiębiorców przewiduje trzy propozycje pomocowe:

  1. Odroczenie podatku od nieruchomości o 3 miesiące lub rozłożenie płatności na raty. Odroczenie terminu płatności podatków lokalnych to ulga polegająca na przesunięciu spłaty zaległości i należności podatkowych. W ramach propozycji przewidziano przesunięcie płatności o okres trzech miesięcy lub rozłożenie opłat w systemie ratalnym. Decyzję o odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty, na wniosek przedsiębiorcy, podejmuje Burmistrz Dębicy, który każdą sprawę będzie rozpatrywał indywidualnie.
  2. Umorzenie zaległości podatkowych na indywidualny wniosek przedsiębiorcy (w szczególnych przypadkach  –  ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których działalność została dotknięta negatywnymi konsekwencjami epidemii). W ramach propozycji przedsiębiorca składa wniosek wraz z kompletem dokumentów do Urzędu Miejskiego. Decyzję o umorzeniu zaległości podatkowych, na wniosek przedsiębiorcy, podejmuje Burmistrz Dębicy, który każdą sprawę będzie rozpatrywał indywidualnie.
  3. Obniżka czynszu dla przedsiębiorców, którzy zawiesili swoją działalność prowadzoną w lokalach należących do zasobu Miasta Dębicy. Propozycja adresowana jest do przedsiębiorców, którzy musieli czasowo lub długotrwale zawiesić działalność w lokalach należących do Miasta Dębica. Wariant zakłada obniżkę czynszu na 1 złoty na okres trzech miesięcy.
  4. Miasto planuje także wesprzeć rodziny, które zostały dotknięte utratą pracy z uwagi na gospodarcze konsekwencje pandemii. Pomoc polegać będzie na umorzeniu płatności czynszowych w lokalach będących w zasobach Gminy Miasta Dębica, a także zakup laptopów dla dzieci do prowadzenia zdalnej nauki w domu. W tym przypadku, pod uwagę brane będzie kryterium dochodowe oraz liczba dzieci w gospodarstwie domowym.
    Zgodnie z zapowiedziami rządu, podczas 8. posiedzenia Sejmu RP, przedstawione zostały projekty ustaw, które składają się na tzw. „tarczę antykryzysową”. Przewidują one m.in.: zwolnienie ze składek ZUS przez okres trzech miesięcy (marzec – maj 2020 r.) dla osób zatrudnionych w firmach do 9 osób oraz osób samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Ustawy przewidują również wypłacanie świadczenia postojowego w kwocie do około 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych) i samozatrudnionych, a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach. Pakiet proponowanych zmian zawiera także czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składek ZUS, umożliwienie odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem, umożliwienie sklepom przyjmowania towaru w niedzielę, jego rozładowanie i wyłożenie na półki, a także obniżenie czynszów najemców lokali w galeriach handlowych.

źródło: Urząd Miejski w Dębicy 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.