Dzisiaj 1 Maja to już niemal zapomniane święto. W latach PRL-u było to natomiast jedno z najważniejszych świąt państwowych. 1 Maja obchodzony był od lat ’50 do końca 80 z wielką pompą. Pochody, festyny, pikniki. Wszystko dla ludu pracującego. Tylko dzieci ze szkół podstawowych i średnich wbrew swej woli i chęci musiały uczestniczyć w tych pochodach ze szturmówkami. Nieobecność na nich kończyła się obniżeniem zachowania.
W ubiegłym roku po raz pierwszy dzięki uprzejmości Pana Jerzego Godzisza zaprezentowaliśmy film z 1972 roku z pochodu 1 Majowego w Dębicy. Jak mówi autor film kręcony został kamerą super 8 mm Newa 3 na materiale materiał Orwo i własnoręcznie chemicznie obrobiony.
Dzięki uprzejmości Pana Pawła Miłosza prezentujemy także kilka niepublikowanych dotychczas zdjęć z archiwum „Mechanika” z pierwszomajowego pochodu w Dębicy w latach ’70 XX wieku.
Krótka historia Święta Pracy 1 Maja
Święto Pracy, nazywane świętem 1 maja, jest międzynarodowym świętem klasy robotniczej wprowadzonym w 1889 roku przez II Międzynarodówkę dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w USA, które miały miejsce podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.