Równo 100 lat temu, 13 sierpnia 1920 r. roku rozpoczęła się Bitwa Warszawska. 🇵🇱 Na przedmieściach Warszawy ważyły się losy nie tylko Polski, ale i Europy, a nawet świata.
Kiedy Bolszewicy zbliżyli się do Warszawy, myśleli, że stolica Polski podda się w ciągu paru godzin. Opór i determinacja, z jaką Polacy bronili warszawskiego przedmościa 100 lat temu, uniemożliwiły Bolszewikom zniszczenie Polski, zdaniem Stalina „karłowatego narodowego państwa, które znalazło się między dwoma olbrzymimi ogniskami rewolucji na Wschodzie i Zachodzie”.
Znaczenie Bitwy Warszawskiej w 1931 roku docenił brytyjski dyplomata lord Edgar Vincent d’Abernon, bezpośredni świadek wydarzeń, który w swojej książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”, napisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej doceniane”.
Jak wyglądały pierwsze starcia? Komu musieli stawić czoła 🇵🇱 Polscy żołnierze?
Bezpośrednio Warszawie zagrażał Front Zachodni pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego, byłego oficera carskiej gwardii, nazywanego „Czerwonym Napoleonem”. Na kierunku warszawsko-modlińskim wystawił on: 19 dywizji strzelców, 2 brygady strzelców oraz 2 dywizje kawalerii zgrupowane w czterech armiach, jak również oddział zbiorczy Grupy Mozyrskiej.
Jednostki Tuchaczewskiego, które od czasu rozpoczęcia ofensywy 4 lipca przeszły 600 km, zajęły Białoruś i dotarły do Wisły, 13 sierpnia stanęły w śmiertelnym boju z Polakami zajmującymi linie fortyfikacji i umocnień przedmościa warszawskiego. Bolszewikom stawiła opór 🇵🇱 1 Armia gen. por. Franciszka Latinika, która pierwszego dnia bitwy przyjęła uderzenie sześciu dywizji wroga.
Walki były niezwykle zacięte. Zwycięstwo 🇵🇱 Polaków w bitwie pod Ossowem oraz zaciekła obrona Radzymina, który równo 100 lat temu przechodził z rąk do rąk, stały się symbolami pierwszego etapu Bitwy Warszawskiej.
źródło: Starostwo Powiatowe w Dębicy (Info. na podst. IPN; grafika: Emblematorium.pl)