Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

100 lecie Bitwy Warszawskiej

Równo 100 lat temu, 13 sierpnia 1920 r. roku rozpoczęła się Bitwa Warszawska. 🇵🇱 Na przedmieściach Warszawy ważyły się losy nie tylko Polski, ale i Europy, a nawet świata.

Kiedy Bolszewicy zbliżyli się do Warszawy, myśleli, że stolica Polski podda się w ciągu paru godzin. Opór i determinacja, z jaką Polacy bronili warszawskiego przedmościa 100 lat temu, uniemożliwiły Bolszewikom zniszczenie Polski, zdaniem Stalina „karłowatego narodowego państwa, które znalazło się między dwoma olbrzymimi ogniskami rewolucji na Wschodzie i Zachodzie”.

Znaczenie Bitwy Warszawskiej w 1931 roku docenił brytyjski dyplomata lord Edgar Vincent d’Abernon, bezpośredni świadek wydarzeń, który w swojej książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”, napisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej doceniane”.

Jak wyglądały pierwsze starcia? Komu musieli stawić czoła 🇵🇱 Polscy żołnierze?

Bezpośrednio Warszawie zagrażał Front Zachodni pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego, byłego oficera carskiej gwardii, nazywanego „Czerwonym Napoleonem”. Na kierunku warszawsko-modlińskim wystawił on: 19 dywizji strzelców, 2 brygady strzelców oraz 2 dywizje kawalerii zgrupowane w czterech armiach, jak również oddział zbiorczy Grupy Mozyrskiej.

Jednostki Tuchaczewskiego, które od czasu rozpoczęcia ofensywy 4 lipca przeszły 600 km, zajęły Białoruś i dotarły do Wisły, 13 sierpnia stanęły w śmiertelnym boju z Polakami zajmującymi linie fortyfikacji i umocnień przedmościa warszawskiego. Bolszewikom stawiła opór 🇵🇱 1 Armia gen. por. Franciszka Latinika, która pierwszego dnia bitwy przyjęła uderzenie sześciu dywizji wroga.

Walki były niezwykle zacięte. Zwycięstwo 🇵🇱 Polaków w bitwie pod Ossowem oraz zaciekła obrona Radzymina, który równo 100 lat temu przechodził z rąk do rąk, stały się symbolami pierwszego etapu Bitwy Warszawskiej.

źródło: Starostwo Powiatowe w Dębicy (Info. na podst. IPN; grafika: Emblematorium.pl)

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.