Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

76.rocznica bitwy na Kałużówce

W sobotę (22.08) oraz w niedzielę (23.08), odbyły się uroczystości rocznicowe z okazji 76. rocznicy bitwy na Kałużówce oraz walk żołnierzy 5. Pułku Strzelców Konnych AK w akcji „Burza”.

23 sierpnia 1944 r. wojska Armii Czerwonej wkroczyły do Dębicy i zatrzymały się na linii Braciejowa – Gumniska – Latoszyn. W tym czasie Niemcy zaciągnęli linię frontu odcinając obóz partyzancki znajdujący się na polanie Kałużówka.

Podczas próby wydostania się na stronę sowiecką, żołnierze AK, dowodzeni przez mjr. Adama Lazarowicza „Klamrę”, zostali ostrzelani przez artylerię sowiecką. W związku z tym dowództwo podjęło decyzję o pozostaniu w lesie i przeczekaniu na przejście frontu.

Następnego dnia Niemcy przystąpili do głównego uderzenia oddziałami piechoty na polanę Kałużówka, gdzie skoncentrowali się partyzanci. Żołnierze II Zgrupowania 5. psk AK cofali się stopniowo w głąb lasu, by kilkakrotnie przejść do kontrnatarcia.

Kiedy śmiertelnie ranny został dowódca niemiecki w randze majora, żołnierze Wehrmachtu rozpoczęli ewakuację z rejonu Kałużówki. Swoje obozowisko opuścili także żołnierze Armii Krajowej. Walki na Kałużówce całkowicie ustały w godzinach wieczornych. W wyniku dwudniowych walk poległo 11 żołnierzy AK, a wielu zostało rannych.

Po bitwie żołnierze AK przez wiele tygodni ukrywali się w lasach w rejonie: Gumnisk, Gołęczyny i Jaworza. W tym czasie zgrupowanie poniosło największe straty: wielu żołnierzy poległy, trafiło do niewoli lub zmarło w wyniku poniesionych ran . Ogółem w czasie „Burzy” poległo 61 żołnierzy tzw. II Rejonu Walki. Ich nazwiska widnieją na pomniku na Kałużówce postawionym z inicjatywy weteranów AK w 1984 roku.

źródło: Armia Krajowa Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.