Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Deptane przy drodze – glistnik jaskółcze ziele

Praktycznie na terenie całego powiatu dębickiego od Żyrakowa, przez Pustków, Głobikową do Brzostka można spotkać bardzo ciekawą roślinę jaką jest glistnik jaskółcze ziele. (Chelidonium majus). Lubi ziemię wilgotną zasobną w azot, występuje w zaroślach, rumowiskach. Należy do rodziny makowate (Papaveraceae).
Roślina ta, a zwłaszcza pomarańczowy sok wypełniający rurki mleczne, ma bardzo silne działanie. Związki zawarte w niej mają działanie przeciwalergiczne i lokalnie przeciwbólowe, obniżają ciśnienie krwi a nawet wykazują lekkie działanie narkotyczne. Sok ma paląco-gorzki smak. W medycynie ludowej jest wykorzystywany do niszczenia kurzajek. Kurzajki są pochodzenia wirusowego, a sok z glistnika jest jednym najskuteczniejszych środków wirusobójczych. Kurzajki przed zabiegiem trzeba dokładnie rozmoczyć w ciepłej wodzie i dokładnie wytrzeć ręcznikiem. Potem sok z wyciekającej rośliny trzeba wetrzeć w narośl, efekty powinny być widoczne po kilku-kilkunastu zabiegach.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.