Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dziś będą rekordowe upały. Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie.

Wysokie temperatury cieszą osoby przebywające na wakacjach, jednak mogą także być bardzo niebezpieczne. Na śmiertelne zagrożenie mogą zostać narażone dzieci, których rodzice pozostawiają je w samochodzie w upalny dzień, na tzw. przysłowiową „chwilę”. Taka sytuacja może zakończyć się tragicznie także dla zwierząt, osób starszych i niepełnosprawnych, które przebywają w rozgrzanym samochodzie.

Czas wakacji to okres wypoczynku i wyjazdów. To czas, w którym możemy przestać myśleć o pracy i obowiązkach. Jednak jest to też okres, w którym najczęściej dochodzi do sytuacji związanych z narażeniem, zazwyczaj najmłodszych dzieci, na niebezpieczeństwo utraty zdrowia oraz życia, w związku z pozostawieniem ich w nagrzanych samochodach. Rodzice niestety dość często pozostawiają swoje dzieci na krótką chwilę, by wyjść do sklepu. Musimy mieć świadomość, że nawet kilka minut w rozgrzanym samochodzie, dla małego dziecka może stanowić śmiertelne zagrożenie. Taka sytuacja może zakończyć się tragicznie także dla zwierząt, osób starszych i niepełnosprawnych, które przebywają w rozgrzanym samochodzie. Niebepieczna może być również podróż nieklimatyzowanym pojazdem, dlatego należy zadbać o częste przerwy, podawanie chłodnych napojów, ciągłą obserwację czy dziecko czuje się dobrze.

Każdy kto zauważy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie zaparkowanym w upalny dzień na słońcu, w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, powinien zareagować dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i powiadomić odpowiednie służby, a także podjąć czynności zmierzające do udzielenia pomocy m.in. poprzez:

ustalenie opiekuna dziecka i poinformowania go o zaistniałej sytuacji,
gdy nie ma właściciela pojazdu w pobliżu, wydostańmy dziecko z samochodu,
jeśli dziecko po wyciągnięciu jest świadome, umieśćmy je w chłodnym, zacienionym miejscu, podając mu jednocześnie chłodne płyny,
jeśli dziecko po wyciągnięciu jest nieprzytomne, nie oddycha – należy przystąpić do resuscytacji trwającej do przyjazdu odpowiednich służb.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.