Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Lubisz owoce leśne? Tych nie jedz bez umycia – możesz zarazić się bąblownicą

Na leśnych owocach mogą znajdować się jaja groźnych pasożytów. Nie umyte mogą być groźne dla zdrowia.

Gorące lato skłania do wycieczek do lasu, a tam teraz owocują borówki i maliny. Czy jest coś smaczniejszego od owocu zerwanego prosto z krzaka? Niestety, na nim mogą znajdować się jaja groźnych pasożytów wywołujące bąblownice. Dlatego przed zjedzeniem ich trzeba je umyć pod bieżącą wodą.

Bąblownica to choroba wywoływana jest przez pęcherzowe postacie tasiemców: tasiemca jednojamowego występującego głównie u psów, tasiemca wielojamowego (Echinococcus multilocularis), występującego u lisów.

Postacie dojrzałe tych tasiemców bytują w organizmach mięsożernych zwierząt leśnych, głównie lisów, rzadziej jenotów, także psów i innych gatunkach psowatych; bąblowicę mogą przenosić także koty.
Cykl życiowy tasiemców z rodzaju Echinococcus.

Zagrożenie bąblowicą występuje zarówno na terenie leśnym, jak i w miastach. Człowiek jest żywicielem pośrednim pasożytów, zaraża się jedząc niemyte jagody i owoce leśne (poziomki, borówki, maliny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Do zakażenia może też dojść poprzez przypadkowe spożycie jaj tasiemców, które znajdować się mogą w wodzie lub glebie zanieczyszczonej odchodami zakażonych zwierząt, lub bezpośredni kontakt z lisami i psami, gdyż jaja tasiemca mogą się znajdować na sierści, pysku i języku zakażonych zwierząt oraz na zanieczyszczonych odchodami przedmiotach.

Dlatego będąc w lesie warto zebrać leśne owoce, ale bezpiecznie jest je zjeść dopiero po umyciu.


Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.