Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Region. Oszukiwał metodą na „blika”. Policjanci zatrzymali go na gorącym uczynku

Policjanci do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu zatrzymali 17-latka podejrzanego o oszustwa metodą „na Blika”. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna w ten sposób oszukał kilka osób. Został zatrzymany w trakcie realizowanej nielegalnej transakcji bankomatowej. Mieszkaniec Tarnobrzega już usłyszał zarzuty.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą uzyskali informację, że na terenie Tarnobrzega, działa oszust dokonujący przestępstw metodą „na Blika”. Działanie sprawcy polegało m.in. na zamieszczaniu na portalach aukcyjnych i społecznościowych ogłoszeń sprzedaży różnego rodzaju przedmiotów. Po ustaleniu warunków sprzedaży i płatności za pomocą blika, ofiara musiała podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sprawca wypłacał gotówkę w bankomatach na terenie Tarnobrzega.

Policjanci, którzy pracowali nad sprawą, zbierając materiał dowodowy ustalili tożsamość mężczyzny oraz wytypowali miejsce, w którym oszust będzie chciał wypłacić pieniądze.

We wtorek, funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który czekał przy bankomacie na przesłanie kodu blik i wypłacenie gotówki w kwocie 700 zł. Sprawcą okazał się 17-letni mieszkaniec Tarnobrzega, notowany w przeszłości za przestępstwa o podobnym charakterze.

Młody mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Policjanci przedstawili mu cztery zarzuty dotyczące oszustw. Prokurator na podstawie materiału dowodowego zastosował wobec 17- latka środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci apelują do użytkowników komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu:

Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasł

Źródło: Podkarpacka Policja

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.