Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Siedliska Bogusz: Upamiętnienie kpt. Jana Zdziarskiego w 100. rocznicę śmierci w walkach pod Radzyminem

Na cmentarzu w Siedliskach Bogusz spoczywa kpt. Jan Zdziarski, kawaler orderu Virtuti Militari. Poległ 13 sierpnia 1920 roku pod Radzyminem na samym początku bitwy Warszawskiej. Po 100 latach od jego śmierci odbyły się uroczystości rocznicowe przy odnowionym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie grobie. 

Uroczystości poprzedziła msza w kościele parafialnym w Siedliskach Bogusz. Była dziękczynieniem za ocalenie Polski przed bolszewizmem oraz poświęcona pamięci żołnierzy broniących ojczyzny. Jednym z nich był właśnie kpt. Jan Zdziarski, urodzony w tej parafii. Pamięć o bohaterze Bitwy Warszawskiej przetrwała w rodzinnych annałach Marii Zdziarskiej. Był najstarszym z rodzeństwa. Studiował w Krakowie i został inżynierem budowy dróg i mostów. W 1918 roku ukończył Akademię Wojskową w Warszawie. Gdy wybuchła wojna polsko-bolszewicka, objął dowództwo kompanii.

Kapitan Jan Zdziarski otrzymał krzyż Virtutti Militari. Po krótkim urlopie w Sieldiskach, w czasie którego ożenił się, w sierpniu wrócił na front Bitwy Warszawskiej. Tam zginął dwa dni przed zakończeniem wojny. Po stu latach, grób wojenny bohatera Bitwy Warszawskiej, kawalera Virtutti Militari, został odnowiony i poświęcony.

W uroczystościach uczestniczyła rodzina, przedstawiciele władz samorzadowych, dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, dr Piotr Szopa i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, mieszkańcy miejscowości i liczne delegacje.

źródło: IPN Rzeszów /Fot. Paweł Batycki TV Brzostek

O wczorajszej rocznicy i bohaterze Ziemi Brzosteckiej napisał także na swoim profilu FB Wojciech Staniszewski burmistrz Brzostku.

„Dokładnie 100 lat temu od ataku bolszewików m.in. pod Radzyminem rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Jedną z pierwszych jej ofiar był nasz rodak kpt. Jan Zdziarski. Za bohaterstwo odznaczony został krzyżem Virtuti Militari. Po zwycięskiej bitwie jego ciało zostało przewiezione do Siedlisk Bogusz i pochowane na tutejszym cmentarzu. Rodzina kapitana przypomniała nam w ubiegłym roku o tej zapomnianej mogile. Urząd Miejski w Brzostku zwrócił się w tej sprawie do Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, a ten przekazał sprawę do IPN. Staraniem tej instytucji zbudowano piękny nagrobek, który dziś został odsłonięty i poświęcony w asyście pocztów sztandarowych, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej – organizatorów uroczystości, władz wojewódzkich i samorządowych, rodziny bohatera i mieszkańców.

Serdecznie dziękuję dyrektorowi dr. Dariuszowi Iwaneczko oraz naczelnikowi dr. Piotrowi Szopie za przygotowanie i poprowadzenie dzisiejszych uroczystości. Jestem wdzięczny za troskę o mogiłę i upowszechnianie informacji o osobie naszego rodaka. Gmina Brzostek zyskuje w ten sposób miejsce, gdzie godnie będziemy mogli obchodzić kolejne rocznice Bitwy Warszawskiej. Bardzo żałuję, że nie mogłem być obecny na dzisiejszej uroczystości. Żal jest podwójny, bowiem jestem gospodarzem gminy, a zarazem chorążym kawalerii ochotniczej, któremu szczególnie bliskie są takie postacie jak kpt. Jan Zdziarski. Chcę jeszcze podziękować pracownikom urzędu za dopilnowanie wszystkich prac porządkowych, które przyczyniły się do uświetnienia dzisiejszej uroczystości.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.