Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Modlitewno-Edukacyjne Spotkanie Młodych przy Górze Śmierci

W corocznym Modlitewno-Edukacyjnym Spotkaniu Młodych przy Górze Śmierci wzięli udział Duszpasterze, nauczyciele i młodzież szkół z Dekanatu Pustków-Osiedle.

Rozważania Drogi Krzyżowej modlitewno-historyczne, które przygotowali ks. Szczepan Czyżycki z Parafii z Brzeźnicy i Marian Matkowski z ECPiP poświęcone były 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II oraz 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej.

Ks. Szczepan Czyżycki wspominając przy każdej stacji Drogi Krzyżowej postać wielkiego Polaka – Karola Wojtyły – Ojca Świętego Jana Pawła II, odniósł się do nauczania podczas Jego długiego i pięknego pontyfikatu. Dzięki temu, wszyscy obecni mieli okazję przypomnieć sobie słowa, które nasz papież kierował do na nas wierzących, ale też do ludzi różnych narodów i religii, w wielu zakątkach świata. Słowa papieża były i są aktualne do dzisiaj, ponieważ zagłębiały się w najbardziej istotne sfery człowieka i jego istnienia, tak w wymiarze religijnym jak i ogólnoludzkim. Wielu Polaków do dzisiejszego dnia uważa Jana Pawła II za wielki autorytet moralny.

To dowód na to, jak ważną postacią pozostaje nadal dla nas papież Polak. Nauczanie papieża wyznaczało i nadal wyznacza nam, kierunek postępowania i podejścia do spraw najważniejszych. Jak Bóg, honor, Ojczyzna, wiara, Kościół, dom, rodzina, szkoła, praca… Papież mówił do nas z miłością i z troską, a także słuchał nas i żył tym, czym żył Naród Polski.

Naprzemiennie po rozważaniach poświęconych Janowi Pawłowi II, miało miejsce wspomnienie Mariana Matkowskiego dotyczące wojny polsko-bolszewickiej lata 1919-1921 i samej Bitwy Warszawskiej. W rozważaniach Drogi Krzyżowej wspomniano bohaterów naszej niepodległości. Przypomniano, że tamto pokolenie Polaków podjęło trud walki o suwerenny byt odradzającej się Ojczyzny. Wśród bohaterów naszej niepodległości czasów wojny polsko – bolszewickiej i „Cudu nad Wisłą”, przywrócono pamięć wybitnych wodzów jak: Józef Piłsudski, Tadeusz Rozwadowski, Józef Haller, Franciszek Latinik, Edward Śmigły-Rydz, Władysław Sikorski, Bolesław Roja, Leonard Skierski, Zygmunt Zieliński i Wacław Iwaszkiewicz. Simon Goodough – popularyzator historii wojen i wojskowości – w wydanej w 1979 r. książce pt. „Tactical Genius in Battle”, postawił Józefa Piłsudskiego w kręgu zwycięzców 27 największych bitew w dziejach świata. Wymienił go w szeregu takich strategów jak Temistokles, Aleksander Wielki, Cezar, Gustaw Adolf czy Kondeusz. Obok tych wielkich, znanych Polaków wspominamy również tych mniej znanych polskich bohaterów, którzy brali udział w bezpośrednich walkach z nawałą bolszewicką, takich jak ksiądz Ignacy Skorupka. Jako ochotnik, był kapelanem.

Podczas bitwy pod Ossowem, po wyjściu na skraj wsi jego kompania dostała się pod ogień ckm-u. Tu poległ ksiądz Skorupka w momencie, gdy udzielał pomocy rannemu. Przypomniano również rolę kobiet – Polek, które w swych domostwach szyły umundurowanie, bieliznę i przygotowywały materiały opatrunkowe dla walczących żołnierzy. To one były również cichymi bohaterami tak wojny polsko-bolszewickiej jak i samej Bitwy Warszawskiej. Wspomniano chociażby Ochotniczą Legię Kobiet (OLK), będąca polską ochotniczą organizacją wojskową utworzoną we Lwowie w 1918 przez polskie kobiety, pragnące walczyć o niepodległość Polski. Członki

nie tej organizacji brały udział w bitwie o Lwów podczas wojny polsko-ukraińskiej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej, a także w walkach o Wilno.  Nie zapomniano również o bohaterskich polskich sanitariuszkach. To one z ofiarnością i oddaniem niosły pomoc rannym podczas zmagań wojennych na liniach frontu i szpitalach polowych. Jedną z takich sanitariuszek była urodzona w 20 grudnia 1899 r. Teresa Grodzińska. Zasłynęła niezwykłą odwagą i poświęceniem dla innych, m.in. wtedy, gdy przenosiła rannych przez płonący most na rzece Huczwie, ostrzeliwany przez 3 nieprzyjacielskie karabiny maszynowe. Kilka dni później, gdy kończyła ekspediowanie ostatnich rannych, wpadła w ręce bolszewików. Została uwięziona w stodole, przez kilka godzin samotnie broniła się siekierą przed atakującymi ją żołnierzami wroga, zabijając dwóch z nich, za co potem została brutalnie zamordowana. 11 września 1920 r. wystąpiono o odznaczenie jej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Grodzińska była pierwszą kobietą i jedną z pierwszych osób uhonorowanych przez II Rzeczpospolitą tym odznaczeniem.

Wśród omawianych podczas Drogi Krzyżowej batalii, bitew i potyczek stoczonych w ramach Bitwy Warszawskiej – „Cudu nad Wisłą” znalazły się: Bitwa nad Narwią i Bugiem, przybycie Bolszewików pod Warszawę, Bój na przedmościu warszawskim, Bitwa pod Radzyminem, Bitwa pod Ossowem, Bitwa nad Wkrą i dolną Wisłą, Polska kontrofensywa znad Wieprza, Bitwa Zamojska, złamanie szyfrów Armii Czerwonej.  Podkreślono za D’Abernonem, że „Cud nad Wisłą” – Bitwa Warszawska, była 18. przełomową bitwą, dzięki której polskie wojska zatrzymały ofensywę Armii Czerwonej powstrzymując rewolucję komunistyczną przed rozprzestrzenieniem się na południową i zachodnią Europę. Podczas tego już IX. MESM, po raz kolejny spróbowano przywrócić pamięć o tych, którym zawdzięczamy naszą niepodległość.

Po modlitwie i zapaleniu zniczy przy Pomniku Głównym na Górze Śmierci nastąpiła gawęda historyczna. Podczas niej odniesiono się również przede wszystkim do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, jej roli dla losów Polski i Europy. Zwrócono w niej uwagę na fakt, że 19 lat później 17 września 1939 r. Rosja Sowiecka znowu napadła na Polskę oraz w wyniku działań wojennych i skutków II wojny światowej, Polska znalazła się na 45 lat pod „butem sowieckim”. I z ludzkiego punktu widzenia i czasów współczesnych, mogłoby się wydawać, że ofiara Narodu Polskiego z 1920 roku poszła na marne. Otóż nic bardziej mylnego. Przykład bohaterstwa Polaków tamtej wojny i Bitwy Warszawskiej, rozpalał pragnienie wolności w późniejszych dekadach zniewolenia i przykładem hartu ducha oraz niezłomności w dążeniu do spraw wielkich, ważnych, pięknych i dobrych, dla współczesnego pokolenia Polaków.

Obok 100. urodzin Karola Wojtyły – Świętego Jana Pawła II przypomnieliśmy postać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko, który urodził się 14 września 1947 r. Nie było to przypadkowe, ponieważ w 2020 roku NSZZ „Solidarność” obchodzi 40 – lecie swojego powstania, zaś ks. Jerzy Popiełuszko w dniu 31 sierpnia 2014 r., został ogłoszony patronem „Solidarności”. Z kolei błogosławiony ksiądz Jerzy w swoim duszpasterskim posługiwaniu i płomiennych, religijno-patriotycznych homiliach, podczas pamiętnych Mszy Świętych za Ojczyznę, bardzo często odwoływał się do nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Na koniec podkreślono wagę Bitwy Warszawskiej oraz wszystkich wspomnianych wyżej bohaterów narodowych, którzy przyczynili się do odzyskania naszej wolności, suwerenności oraz zachowania tożsamości narodowej i religijnej.

Na koniec głos zabrali: ks. prałat Roman Woźny dziekan Dekanatu Pustków-Osiedle, który podziękował wszystkim za przybycie, obecność oraz modlitewne skupienie i czuwanie podczas Drogi Krzyżowej. Natomiast do pewnych, istotnych wartości, które w życiu młodego pokolenia powinny być zawsze ważne i aktualne, odwołali się w swoich wypowiedziach, występujący po sobie Ks. Paweł Knap z Parafii w Lubzinie oraz siostra Margerita Teresa Kochanek ze Zgromadzenia SS. BDNP w Dębicy.

źródło: Gmina Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.