Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„Śnieżka” czy „Sokół” ? Jaką nazwę będzie nosił dom kultury przy ul. Bojanowskiego ?

Dzisiaj ruszyły konsultacje społeczne dotyczące nazwy domu kultury przy ul. Bojanowskiego 18 w Dębicy. Liczący 108 lat budynek w którym na początku XX wieku miało swoją siedzibę Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” przez pierwsze 73 lata nosił nazwę „Sokół”, a od 1985 roku, przez 35 lat nazwę „Śnieżka”.

Teraz aby zdecydować o nazwie budynku przy ul. Bojanowskiego władze miejskie ogłosiły konsultacje społeczne.

„W związku z zakończeniem w 2019 r. rewitalizacji historycznego budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w którym mieści się siedziba Domu Kultury „Śnieżka” oraz w związku z planami przeniesienia kina z DKiK „Kosmos” do Domu Kultury „Śnieżka”, Gmina Miasta Dębica, przeprowadza konsultacje dotyczące zmiany nazwy dla instytucji Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy z siedzibą przy ul. Bojanowskiego 18.
Burmistrz Dębicy zwraca się z prośbą do Mieszkańców o udział w konsultacjach społecznych dotyczących uzgodnienia nazwy dla Domu Kultury przy ulicy Bojanowskiego 18.

DK Śnieżka, kiedyś siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dębicy


Ankieta będzie dostępna do 2 października br.  na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Dębicy w zakładce Konsultacje społeczne pod adresem https://konsultacje.debica.pl oraz w wersji tradycyjnej (papierowej) w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Dębicy, ul. Ratuszowa 2, pok. 6.
W ankiecie znajdą się propozycje nazwy dla Domu Kultury i Kina zlokalizowanego w budynku przy ulicy Bojanowskiego 18″ – można przeczytać na stronie miejskiej.

Historia budynku

Budynek w którym dotychczas działał  Dom Kultury “Śnieżka” liczy sobie 106 lat i został oddany do użytku w 1912 roku. Powstał on na parceli ofiarowanej w 1909 roku przez hrabiego Andrzeja Raczyńskiego dębickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , które w Dębicy działało w latach 1894 – 1948. Towarzystwo wybudowało na tej parceli w latach 1909- 1911 obiekt mieszczący salę gimnastyczną i bufet. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w całym okresie międzywojennym w “Sokole” odbywały się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe akademie. Na obchody 17.rocznicy odzyskania niepodległości i uroczystą akademię w budynku “Sokoła” podczas której dębiczanie mieli okazję wysłuchać “produkcji” orkiestry symfonicznej pod batutą Stanisława Darłaka w 1935 roku zapraszał mieszkańców Dębicy ówczesny burmistrz prof. Michał Staroń. Podczas okupacji w budynku mieściło się niemieckie kasyno wojskowe. Po zakończeniu wojny i likwidacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” budynek po niewielkim remoncie został przeznaczony na siedzibę „Domu Ludowego”. W 1949 r. Zarząd Powiatowy Rady Związków Zawodowych nadaje placówce status Powiatowego Domu Kultury. W 1952 użytkownikiem placówki zostają Zakłady Mięsne i nazwa placówki zostaje zmieniona na Zakładowy Dom Kultury. W 1955 budynek przechodzi w zarząd WSK – WUCH. Generalny remont obiektu udaje się przeprowadzić w latach 1970 – 1973 (obiekt ma wówczas ponad 60 lat). W 1985 placówka uzyskuje miano Domu Kultury „Śnieżka”, a w zarząd Urzędu Miejskiego w Dębicy przechodzi w 1995.

A Waszym zdaniem jaką nazwę powinien nosić budynek przy ul. Bojanowskiego 18 ?

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.