Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

W zabytkowym kościele w Zwierniku zakończono konserwację barokowego ołtarza głównego

Drewniany kościół parafialny pw. św. Marcina Bpa w Zwierniku w powiecie dębickim, gminie Pilzno, to jeden z kilku zabytków położonych na zachodnich rubieżach województwa podkarpackiego, tuż przy „granicy” z woj. małopolskim.

Kościół mało znany turystom, a bardzo malowniczy z bogatym wyposażeniem i wystrojem. Został posadowiony w miejsce poprzedniego spalonego kościoła parafialnego w 1891, przeniesiony z podmieleckiej Padwi Narodowej, gdzie został zbudowany w 1664 r. Od kilkunastu lat prowadzone są wewnątrz kościoła prace konserwatorskie. W 2020 r. zakończono konserwację barokowego ołtarza głównego, który w wyniku prac odzyskał pierwotną niebieską marmoryzację. W poprzednich latach wykonano m.in. konserwację polichromii ściennej autorstwa Stanisława Gucwy z 1910 r., chrzcielnicy, dwóch ołtarzy bocznych.

Parafia korzysta z dofinansowania Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz Gminy Pilzno.

Źródło: Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków/Fot. M. Nikiel

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.