Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Jaką nazwę będzie nosił park przy DK „Śnieżka” ?

Rewitaizacja Parku przy DK Śnieżka

Nadanie imienia parkowi przy DK „Śnieżka” będzie tematem podczas najbliższej, zaplanowanej na 21 października sesji Rady Miejskiej w Dębicy.

Zgodnie z przedstawionym projektem uchwały park ma nosić nazwę „Park im. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dębicy. W usytuaowanym obok parku budynku Domu Kultury „Śnieżka” w latach 1900 – 1948 mieściła się siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dębicy.


TG „Sokół” powstało w Dębicy w 1894 roku jako gniazdo należące do trzeciego okręgu sokolego w Rzeszowie i działało w Dębicy w latach do 1948 r. Dębickie gniazdo należało do jednych z najaktywniejszych gniazd w regionie i wiodących instytucji kulturalnych miasta integrującym jego mieszkańców.

Na parceli przy ulicy Bojanowskiego ofiarowanej 1909 roku przez hrabiego Andrzeja Raczyńskiego oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wybudowany został w latach 1909 – 1911 obiekt mieszczący salę gimnastyczną i bufet. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 i całym okresie międzywojennym w „Sokole” odbywały się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe akademie.

Sytuacja zmieniła się z chwila utworzenia Gimnazjum (dziś I LO im. Króla Władysława Jagiełły). Głównym inicjatorem rozwijania działań w zakresie rozwijania działalności dębickiego „Sokoła” był profesor tego gimnazjum Stanisław Wiśniewski który objął funkcję prezesa Towarzystwa po śmierci założyciela dębickiego oddziału „Sokoła” burmistrza Henryka Zauderera. W działalność Towarzystwa zaangażowali się między innymi nauczyciele nowo utworzonego gimnazjum: Józef Stanisław Mydlarczyk, Tadeusz Gawryś i Kazimierz Klamut. Intensywnie rozwijano nie tylko ducha młodzieży poprzez przekazywanie wartości patriotycznych, ale także dbałość o tężyznę fizyczną. Budynek posiadał obszerną salę gimnastyczną, bufet, a wokół niego terenie parku umieszczono boiska do gry w piłkę korty tenisowe oraz kręgielnie.

Podczas wojny tysiące członków Sokoła straciło życie. Inni włączyli się walkę tworząc świetnie wyszkolone oddziały Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych, byli szczególnie prześladowani przez obu okupantów. Inni członkowie Sokoła wchodzili w skład polskiej armii tworzącej się na Zachodzie – w Anglii, Francji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Niemcy i Rosjanie doskonale zdawali sobie sprawę z roli jaką Sokół odgrywał w społeczeństwie. Po wojnie prześladowania działaczy sokoli ustały. 2 lata później, w 1948 roku decyzją ministra administracji rozwiązano związek. Niezwykle bogate mienie skonfiskowano.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.