Obchody Dnia Dziecka Utraconego w Tarnowie i Dębicy

\

Fundacja Spes zaprasza personel medyczny, rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka i ich bliskich oraz wszystkich zainteresowanych tematem na ogólnopolską konferencje online pt. „Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym”.

Konferencja odbędzie się 20 października, początek o godz. 16.00. Spotkanie rozpocznie się prelekcją prof. dr hab. Roberta Śmigla na temat: „Ciężkie wady rozwojowe u dziecka zdiagnozowane w okresie perinatalnym.​ Rola hospicjum perinatalnego.” Po krótkiej przerwie dr n. med. Agnieszka Stembalska przybliży temat „Przyczyny poronień. Diagnostyka i postępowanie medyczne po poronieniu”. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań prelegentom. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie https://fundacjaspes.pl/wydarzenia,id=91 Po wypełnieniu formularza każdy uczestnik otrzyma indywidualny link do spotkania. Konferencja jest bezpłatna.

– Poronienie, jak i świadomość o poważnych zaburzeniach rozwoju nienarodzonego dziecka  jest wielką traumą dla rodziców. Z tego względu, w obu przypadkach niezbędna jest rzetelna i kompleksowa pomoc. W pierwszym rzędzie udziela jej personel medyczny. Z racji traumatycznych przeżyć – które towarzyszą zarówno rodzicom jak i personelowi medycznemu – to niezwykle ważna, ale i bardzo trudna pomoc, która wymaga ciągłego i wszechstronnego doskonalenia kompetencji, do czego ma służyć konferencja organizowana przez Fundację Spes. Jest ona dedykowana nie tylko personelowi medycznemu, ale i każdej osobie, która z racji zawodu lub podjętych zobowiązań ma styczność z rodzicami po poronieniu lub rodzicami oczekującymi na poród dziecka obciążonego wadami letalnymi. Warto też uczestniczyć w tej konferencji również z tego względu, by pozyskaną, rzetelną wiedzę nieść wszędzie tam, gdzie napotkamy potrzebę wsparcia ww. rodziców, co przełoży się na prawidłowe przeżywanie przez nich żałoby – mówi Anna Kościółek, wiceprezes zarządu fundacji Spes.

18 X w Tarnowie odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach.

Na godz. 15.00 organizatorzy zapraszają do kościoła w Tarnowie Mościcach, ul. Zbylitowska 5, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu.

Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się po Mszy św. Uczestnicy spotkają się przy kaplicy cmentarza w Tarnowie Mościcach ul. Czarna Droga, skąd uroczyście przejdą na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Przed pochówkiem odczytane zostaną imiona dzieci utraconych, które rodzice udostępnili komitetowi. Do udziału w ceremonii zaproszono przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.

Organizatorzy proszą uczestników obchodów o dostosowanie się do aktualnie obowiązujących wymogów epidemiologicznych.  Nadal też czekają (do 16 X) na imiona dzieci utraconych. Oprócz imienia można również podać datę śmierci i tydzień ciąży, w którym rodzice doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie fundacji. Imiona dzieci można przesyłać przez wiadomość na profilu fb: https://www.facebook.com/fundacjaspes/ oraz przez stronę www.fundacjaspes.pl/kontakt

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.