\
Fundacja Spes zaprasza personel medyczny, rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka i ich bliskich oraz wszystkich zainteresowanych tematem na ogólnopolską konferencje online pt. „Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym”.
Konferencja odbędzie się 20 października, początek o godz. 16.00. Spotkanie rozpocznie się prelekcją prof. dr hab. Roberta Śmigla na temat: „Ciężkie wady rozwojowe u dziecka zdiagnozowane w okresie perinatalnym. Rola hospicjum perinatalnego.” Po krótkiej przerwie dr n. med. Agnieszka Stembalska przybliży temat „Przyczyny poronień. Diagnostyka i postępowanie medyczne po poronieniu”. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań prelegentom. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie https://fundacjaspes.pl/wydarzenia,id=91 Po wypełnieniu formularza każdy uczestnik otrzyma indywidualny link do spotkania. Konferencja jest bezpłatna.
– Poronienie, jak i świadomość o poważnych zaburzeniach rozwoju nienarodzonego dziecka jest wielką traumą dla rodziców. Z tego względu, w obu przypadkach niezbędna jest rzetelna i kompleksowa pomoc. W pierwszym rzędzie udziela jej personel medyczny. Z racji traumatycznych przeżyć – które towarzyszą zarówno rodzicom jak i personelowi medycznemu – to niezwykle ważna, ale i bardzo trudna pomoc, która wymaga ciągłego i wszechstronnego doskonalenia kompetencji, do czego ma służyć konferencja organizowana przez Fundację Spes. Jest ona dedykowana nie tylko personelowi medycznemu, ale i każdej osobie, która z racji zawodu lub podjętych zobowiązań ma styczność z rodzicami po poronieniu lub rodzicami oczekującymi na poród dziecka obciążonego wadami letalnymi. Warto też uczestniczyć w tej konferencji również z tego względu, by pozyskaną, rzetelną wiedzę nieść wszędzie tam, gdzie napotkamy potrzebę wsparcia ww. rodziców, co przełoży się na prawidłowe przeżywanie przez nich żałoby – mówi Anna Kościółek, wiceprezes zarządu fundacji Spes.
18 X w Tarnowie odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach.
Na godz. 15.00 organizatorzy zapraszają do kościoła w Tarnowie Mościcach, ul. Zbylitowska 5, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu.
Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się po Mszy św. Uczestnicy spotkają się przy kaplicy cmentarza w Tarnowie Mościcach ul. Czarna Droga, skąd uroczyście przejdą na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Przed pochówkiem odczytane zostaną imiona dzieci utraconych, które rodzice udostępnili komitetowi. Do udziału w ceremonii zaproszono przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.
Organizatorzy proszą uczestników obchodów o dostosowanie się do aktualnie obowiązujących wymogów epidemiologicznych. Nadal też czekają (do 16 X) na imiona dzieci utraconych. Oprócz imienia można również podać datę śmierci i tydzień ciąży, w którym rodzice doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie fundacji. Imiona dzieci można przesyłać przez wiadomość na profilu fb: https://www.facebook.com/fundacjaspes/ oraz przez stronę www.fundacjaspes.pl/kontakt