Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Radek Rak zdobywcą Nagrody Literackiej Nike 2020 !!!

Radek Rak zdobył najważniejszą nagrodę literacką w Polsce ! Dzisiaj o godz. 20.00 rozpoczęła się Gala Literackiej Nagrody Nike 2020, najważniejszej nagrody literackiej w Polsce podczas której zaprezentowanych zostało 7 finalistów. Zwycięzcą został Radek Rak i jego „Baśń o wężowym sercu”.

Gala odbyła się jak co roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, ale tym razem obecni są byli finaliści i jurorzy.

Przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike Paweł Próchniak w laudacji powiedział m.in.: „ta książka to klechda i jak każda klechda jest trumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. …. Snuje historie nie z tej ziemi, jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy”.

Radek Rak autor „Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli” zaproszony na scenę po odbiór nagrody powiedział: „Jestem zaszczycony i cieszę się bardzo. Nie spodziewałem się tego i nie przygotowałem sobie niczego, a lepiej piszę, niż mówię”.

Nagrodę za najlepszą recenzję książki zgłoszonej do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike zdobył Remigiusz Koziński za recenzję książki Radka Raka „Baśń o wężowym sercu”.

Radek Rak urodził się w Dębicy w 1987. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. W Lublinie ukończył studia weterynaryjne. Debiutował w 2014 roku powieścią
Kocham Cię Lilith. W 2017 za powieść „Puste niebo” otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2020 nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii prozy oraz do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, której akcja toczy się w Smarżowej, Siedliskach, Kamienicy oraz Emaus, pod która to nazwą kryje się Dębica.

W dorobku literackim Radka Raka znajdują się powieści: Kocham cię, Lilith (2014), Puste niebo (2016), Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (2019) oraz opowiadania: Kwiaty paproci w antologii Legendy Polskie, Czarne światy w antologii Fenix, Oswoić noc w antologii Fenix.

Przeczytaj także: Radek Rak: „… bo przecież wciąż są panowie i chamy, ci co gnębią i ci, co są gnębieni, choć bardzo dziś udajemy, że wcale tak nie jest”

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.