Radek Rak: „… bo przecież wciąż są panowie i chamy, ci co gnębią i ci, co są gnębieni, choć bardzo dziś udajemy, że wcale tak nie jest”

24 sierpnia ogłoszono siedmioro finalistów
Nagrody Literackiej Nike 2020, najważniejszej polskiej nagrody literackiej. W gronie finalistów znalazł się pochodzący z Dębicy Radek Rak, autor „Baśni o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

W maju br. ogłoszone zostały nominacje do tegorocznej edycji nagrody „Nike”. W gronie nominowanych znalazło się 20 książek, wśród nich powieść dębiczanina Radka Raka „Baśń o wężowym sercu..” .

Spośród tych 20 książek 24 sierpnia kapituła konkursu wyłoniła siedmiu finalistów w gronie których znalazł się Radek Rak.

Poprosiliśmy Radka Raka o parę słów o swojej powieści i planach na przyszłość.

” Tak się złożyło, że „Baśń o wężowym sercu” otrzymała w tym roku nominacje do wielu nagród literackich. Znalazła się m.in. w finale Nike, co mnie oczywiście bardzo cieszy, ale przede wszystkim zaskakuje. To jest przede wszystkim książka o miłości, o zemście i o przebaczeniu. Jest też sporo o historii i o Polsce, no i o nas samych, bo przecież wciąż są panowie i chamy, ci co gnębią i ci, co są gnębieni, choć bardzo dziś udajemy, że wcale tak nie jest. I – co może nie jest bardzo ważne dla czytelnika z Warszawy, ale dla czytelnika z mojego rodzinnego miasta pewnie tak – opowiada ta powieść o naszych stronach, bo zawsze miałem wrażenie, że mało jest książek o Dębicy i jej okolicach. Bo choć w Dębicy nie mieszkam już kilka dobrych lat, to pozostaje jednak ona moim miastem. A że nie zanosiło się, by w najbliższym czasie miały powstawać jakieś dębickie powieści, nie miałem wyjścia, tylko musiałem napisać własną. Jeśli zaś ktoś z dębiczan poczuje się zawiedziony, że w powieści jest Tarnów, Brzostek i Smarżowa, ale Dębicy nie za wiele, to uspokajam (lub odgrażam się, jak kto woli), że jeszcze o Dębicy napiszę i to z pewnością niemało” – opowiada na prośbę redakcji portalu ziemiadebicka.pl Radek Rak.

„Baśń o wężowym sercu” zebrała już w tym roku wiele nagród m.in. nagrodę dla najlepszej polskiej książki roku miesięcznika „Nowa Fantastyka”, otrzymała też nominację do Nagrody Literackiej Gdynia, gdzie znalazła się wśród 20 najlepszych książek roku 2019 wybranych spośród 537 zgłoszonych tytułów, nominację do nagrody „Śląkwy” oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike 2020.

https://www.facebook.com/powergraph/videos/562019211084334

Radek Rak – biogram

Radek Rak urodził się w 1987 w Dębicy. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. W Lublinie ukończył studia weterynaryjne. Debiutował w 2014 roku powieścią Kocham Cię Lilith.

W 2017 za powieść „Puste niebo” otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2020 nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii prozy oraz do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, której akcja toczy się w Smarżowej, Siedliskach, Kamienicy oraz Emaus, pod która to nazwą kryje się Dębica.

W dorobku literackim Radka Raka znajdują się powieści: Kocham cię, Lilith (2014), Puste niebo (2016), Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (2019) oraz opowiadania: Kwiaty paproci w antologii Legendy Polskie, Czarne światy w antologii Fenix, Oswoić noc w antologii Fenix.

Nagroda Literacka „Nike”

Nagroda Literacka „Nike” przyznawana od 1997 roku jest nagrodą za najlepszą książkę roku. W tym roku zostanie przyznana po raz 24.
Jej zdobywcę poznamy 4 października 2020 roku.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.