W Siedliskach Bogusz odbudowują pomnik Włodzimierza Bogusza zabitego podczas Rzezi Galicyjskiej

Mogiła Włodzimierza Bogusza zabitego podczas Rzezi Galicyjskiej
Z lewej strony stara mogiła z 1860 roku, z prawej odbudowywana obecnie mogiła (2020)

W 1860 roku, 14 lat po Rzezi Galicyjskiej podczas której z ręki Jakuba Szeli i jego ludzi wymordowani zostali przedstawiciele ziemiaństwa m.in. Boguszowie, właściciele Siedlisk i Smarżowej z inicjatywy i fundacji Ludwiki z Boguszów Gorayskiej, ówczesnej właścicielki Siedlisk wybudowana została gotycka kaplica dla upamiętnienia ofiar które straciły życie podczas rabacji. Obok kaplicy wzniesiono mogiłę zamordowanego podczas rzezi w 1846 roku Włodzimierza Bogusza. Dziś mogiła ta mocno nadszarpnięta zębem czasu jest odbudowywana.

Odbudowywana mogiła Włodzimierza Bogusza na cmentarzu w Siedliskach Bogusz
fot. OSP Siedliska Bogusz

W tym roku minęła 174. rocznica Rzezi Galicyjskiej i 160. rocznica wzniesienia w Siedliskach Bogusz z fundacji Ludwiki Gorayskiej kaplicy upamiętniającej ofiary rzezi oraz zlokalizowanej obok niej mogiły – pomnika Włodzimierza Bogusza, właściciela Siedlisk. Upływ czasu sprawił, że mogiła na siedliskim cmentarzu zaczęła się rozpadać i aby ją zachować władze Brzostka wraz ze strażakami z OSP Siedliska Bogusz rozpoczęły jej renowację-odbudowę pod okiem konserwatora zabytków.

Mogiła Włodzimierza Bogusza wzniesiona w 1860 roku

„Fundusze na renowację, a właściwie odbudowę mogiły – pomnika Włodzimierza Bogusza, który został zakłuty w stajni przez ludzi Szeli podczas rzezi galicyjskiej pochodzą m.in. z kwesty jaka odbyła się w roku ubiegłym podczas Wszystkich Świętych. Przy odbudowie, która ma miejsce pod okiem konserwatora zabytków bardzo mało wykorzystujemy materiału ze starego pomnika, ponieważ tamten w znakomitej większości był wypłukany prze wodę. Na nowy pomnik wróci oczywiście tablica, krzyż i widły, które były charakterystycznymi elementami starego pomnika. Elementy te są obecnie odnawiane” – mówi Wojciech Staniszewski, burmistrz Brzostku.

Wśród planów burmistrza Wojciecha Staniszewskiego jest także odnowienie domu ludowego w Siedliskach i utworzenie w nim izby muzealnej poświęconej Rabacji Galicyjskiej.

„W 2018 roku, w kampanii przedstawiłem pomysł, żeby właśnie coś związanego z rabacją zrobić w Siedliskach. Pomysł był taki, żeby odnowić dom ludowy i tam zrobić jakąś interesującą formę muzealną, a Siedliska najbardziej się nadają, bardziej niż Smarżowa” – dodaje Wojciech Staniszewski.

Kaplica upamiętniająca ofiary rzezi Galicyjskiej w Siedliskach Bogusz

Na kaplicy znajduje się tablica z napisem: „Ku wiecznej pamięci Stanisławowi z Ziemblic Boguszowi, Wiktorynowi, Nikodemowi, Włodzimierzowi i Tytusowi Boguszowi, Zabierowskiemu, Pohoreckiemu, Bilińskiemu, Kalicie, Kleinowi, Stradomskim, Gumińskiemu, Pieszczyńskiemu, Roskosznemu, Piotrowskiemu, Olszańskiemu, Kaczkowskiemu, Powornickiemu w dniu 20 lutego 1846 roku z tego świata boleśnie zeszłym a tu pochowanym Ludwika z Boguszów Gorayska tę kaplicę postawiła 1860 r.”

O Smarżowej, Siedliskach Bogusz, Jakubie Szeli i rzezi galicyjskiej przeczytać można w nagrodzonej 4 października Literacką Nagroda Nike 2020 powieści Radka Raka „Baśń o wężowym sercu … ” .

Fragment powieści można przeczytać : TUTAJ

Przeczytaj także: Radek Rak zdobywcą Nagrody Literackiej Nike 2020 !!!

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.