Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Pociski rakietowe z czasów II wojny światowej znalezione w Ostrowie

Policjanci z Ropczyc wczoraj trzykrotnie interweniowali w związku z odnalezieniem niewybuchów. Między innymi w Ostrowie, gdzie podczas wykonywanych prac ziemnych, znaleziono najprawdopodobniej pocisk rakietowy, pochodzący z okresu II wojny światowej. W tym przypadku, na czas wydobycia niebezpiecznego znaleziska, została zarządzona ewakuacja mieszkańców.

Wczoraj dyżurny ropczyckiej komendy otrzymał trzy zgłoszenia dotyczące odnalezienia niewybuchów, na terenie naszego powiatu. Groźne znaleziska zostały odnalezione w trakcie wykonywania prac ziemnych i polowych.

Informację o pierwszym niewybuchu, funkcjonariusze ropczyckiej komendy otrzymali po godz. 9. Jak wynikało ze zgłoszenia, podczas prac ziemnych w miejscowości Ostrów, został odkopany fragment niewybuchu. Funkcjonariusze przeprowadzili rozpoznanie minersko-pirotechniczne i powiadomili saperów. Miejsce zostało zabezpieczone przed dostępem osób postronnych. Powołany został także sztab kryzysowy. Z uwagi na to, że pocisk znajdował się w centrum miejscowości, zarządzona została ewakuacja mieszkańców, w promieniu kilometra. Około 250 osób musiało opuścić swoje posesje. Groźne znalezisko, to najprawdopodobniej pocisk rakietowy pochodzący z okresu II wojny światowej. Pocisk został zabezpieczony przez saperów.

Drugie zgłoszenie policjanci otrzymali przed godz. 11. Na jednej z posesji w miejscowości Mała, w trakcie prowadzonych prac porządkowych zostały znalezione dwa granaty moździerzowe. Miejsce zostało zabezpieczone przez mundurowych. Akcja zakończyła się wydobyciem i wywiezieniem groźnych niewybuchów przez patrol saperski.

Przed godz. 16, policjanci kolejny raz zostali powiadomieni o znalezieniu niewybuchu. Tym razem pocisk został wykopany podczas prac polowych, w Sędziszowie Małopolskim. Na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili rozpoznanie minersko-pirotechniczne i powiadomili saperów. Ustalenia wykazały, że jest to pocisk artyleryjski pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Do czasu przyjazdu patrolu rozminowania, policjanci zabezpieczają miejsce odnalezienia niewybuchu.

Przypominamy !

W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Policję. W żadnym wypadku nie dotykajmy, nie przenośmy tych przedmiotów. W miarę możliwości oznaczmy miejsce, w którym znajdują się niewybuchy, nie dopuśćmy, by inne osoby naraziły się na niebezpieczeństwo.

Źródło: Podkarpacka Policja

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.