Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Zmarł kpt. Tadeusz Garstka, żołnierz Armii Krajowej

Dzisiaj, 2 listopada na „wieczną wartę” odszedł Śp. Tadeusz Garstka ps.: Siekacz, Gawron, Sum, Kmicic.
Tadeusz Garstka urodził się w 1930 w Niwach. W okresie niemieckiej okupacji należał do „Szarych Szeregów” na terenie powiatu dębickiego, a następnie był członkiem Armii Krajowej (1944). Po zakończeniu II wojny światowej, nie godząc się na sowiecki dyktat w Polsce, wraz z braćmi, zaangażował się w działalność konspiracyjną w młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Orlęta”.

Następnie jego oddział został podporządkowany Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze”. W 1948 r. współorganizował organizację „Armia Kresy”, która działała na terenie powiatu dębickiego. Po jej rozbiciu przez UB został aresztowany i osadzony na zamku w Rzeszowie. W latach 80. działał w strukturach „Solidarności”.

Współorganizował struktury Światowego Związku Żołnierzy AK w Dębicy. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy. Należał także do Związku Inwalidów Wojennych. Zmarł w wieku 90 lat.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w środę, 4 listopada 2020 r., o godz. 15:30 w kaplicy Cmentarza Komunalnego przy ulicy Cmentarnej. Po nabożeństwie odbędą się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Parafialnym (Starym Cmentarzu) przy ul. Cmentarnej.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.