Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 r. władze PRL wprowadziły w Polsce stan wojenny
W niedzielę 13 grudnia 2020 r. obchodzić będziemy 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Jeszcze 12 grudnia 1981 r. władze komunistyczne rozpoczęły falę aresztowań działaczy opozycji antykomunistycznej i „Solidarności”. W blisko 50 ośrodkach internowania w całym kraju umieszczono w grudniu 1981 r. ok. 5 tys. działaczy opozycji.

Rankiem 13 grudnia 1981 r. Polskie Radio wyemitowało nagranie Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował Polaków o wprowadzeniu, na mocy dekretu Rady Państwa, stanu wojennego na obszarze całej Polski, a także o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON).

„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”
Z okazji 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zachęcamy do upamiętnienia tragicznych wydarzeń poprzez zapalenie o godz. 19:30, w oknach naszych domów i mieszkań „Świateł Wolności”. Akcja zainicjowana kilka lat temu przez Instytut Pamięci Narodowej nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.