Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Ukochane babcie i dziadkowie we wspomnieniach swoich wnuków

Jutro obchodzimy Dzień Babci, pojutrze Dzień Dziadka. Udostępniamy łamy naszego portalu na Wasze wspomnienia o ukochanych Dziadkach i Babciach. Zapraszamy do zamieszczania swoich wspomnień, fotografii w komentarzach na FB naszego portalu.

Jako pierwsze prezentujemy wspomnienia Pani Barbary Markiewskiej o jej dziadkach, przedwojennych mieszkańcach Dębicy.

„Moi dziadkowie ze strony ojca: Maria i Józef, na zdjęciu z czwórką synów. Jeden z nich to mój tato. Dziadka nie znałam, zginął tragicznie w okresie wojny. To on wybudował nasz dom rodzinny, nazywany na profilu ziemi dębickiej „Białym domem”. Z babcią mieszkałam w jednym domu. Pomagała rodzicom w moim wychowaniu. U babci wszystko było lepsze i smaczniejsze jak choćby kiełbasa robiona w okresie przedświątecznym i tą samą wszyscy jedli. Ja przychodziłam na górę i mówiłam moim rodzicom: a babcia ma lepszą kiełbasę ! I do dzisiaj to wspominamy 🙂

Dziadek Jan rocznik 1876 z babcią

 Podobne seminarium tylko męskie ukończył mój dziadek , również w Krakowie w roku 1898 . Niestety, dziadka już nie poznałam, zmarł w 1966 r. Oboje dziadkowie są pochowani na Cmentarzu Parafialnym w Dębicy.

Moi dziadkowie – Stefania i Bronisław – rodzice mojej mamy. Ich historia to ciąg tragicznych wydarzeń związanych z II wojną ponieważ posiadali duże gospodarstwo ziemskie na Wołyniu w miejscowości Żdżary.

Stefania i Bronisław, dziadkowie Barbary Markiewskiej ze strony ojca

Po wojnie zostali przesiedleni na Ziemie Zachodnie w okolicach Trzebnicy gdzie często spędzałam wakacje. To taki duży skrót tych wojennych wydarzeń. Tych wspomnień moich dziadków zawsze słuchałam z zapartym tchem. Babcia opowiadała też o czasach wielkiego głodu z początku lat 20-tych XX wieku – jak sobie radzili, co jedli. Dzisiaj to są niewyobrażalne dla nas do przeżycia czasy. A jednak …..

A jakie są Wasze wspomnienia związane z dziadkami ?
Zapraszamy do wspominania na naszym FB.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.