Previous
Next
Previous
Next

Upamiętnienie 125.rocznicy wykonania pierwszych w Polsce zdjęć rentgenowskich przez prof. Olszewskiego

Prof. dr hab. med. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii CM UJ podczas wykładu
fot. Starostwo Powiatowe w Ropczycach

21 stycznia 2021 w Szkole Podstawowej w Broniszowie odsłonięto tablicę upamiętniającą 125 lecie wykonania pierwszych zdjęć rentgenowskich, a przez to narodziny Polskiej Radiologii.

Zdjęcia te wykonał profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Olszewski, a 21 stycznia 1896 roku poinformował o tym krakowski dziennik „Czas”.

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczył prof. dr hab. med. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii CM UJ oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który wygłosił wykład poświęcony działalności prof. Olszewskiego, znanego chemika i fizyka, dwukrotnie nominowanego do Nagrody Nobla.

Tablica upamiętniająca prof. Karola Olszewskiego odsłonięta w szkole podstawowej w Broniszowie – miejscowości, w której urodził się Olszewski została ufundowana przez Katedrę Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundację Polradiologia Viva.

Po wykładzie zgromadzeni na uroczystości goście zostali zaproszeni do zwiedzania kącika pamięci poświęconego Patronowi Szkoły, oraz wpisywania się do księgi pamiątkowej. 

Tablica upamiętniająca prof. Karola Olszewskiego
Kącik Pamięci poświęcony prof. Karolowi Olszewskiemu

Przeczytaj także o historii Karola Olszewskiego: Niedaleko Dębicy urodził się pionier polskiej radiologii. Właśnie mija 125 lat od wykonania pierwszego w Polsce badania radiologicznego – ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares

Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.