Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Region. Pod kierowcą skutera śnieżnego załamał się lód

Foto: archiwum Policji

Podczas minionego weekendu temperatura powietrza znacznie spadła, a padający śnieg sprawił, że chętniej korzystaliśmy z uroków zimy. O dużym szczęściu może mówić 54-letni mężczyzna, który skuterem śnieżnym wjechał na zamarznięty kanał. Nagle lód załamał się, kierowca i pojazd wpadli do wody.

Każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest bardzo ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości. Musimy mieć świadomość, że wejście na lód może zakończyć się wypadkiem, a nawet tragedią.

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w niedzielę, przed godz. 14, w Baranowie Sandomierskim. 54-letni mężczyzna wybrał się skuterem śnieżnym na zimową przejażdżkę w rejon kanału wodnego. Kierowca wjechał na lód, który w pewnym momencie załamał się. Mieszkaniec powiatu tarnobrzeskiego wpadł do wody razem ze skuterem. Na szczęście w tym miejscu nie było głęboko i 54-latek o własnych siłach wydostał się na brzeg.

Na miejscu interweniowali policjanci. Ustalili, że kierowca skutera nie odniósł obrażeń i był trzeźwy.

Policjanci przypominają:

W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Źródło: Podkarpacka Policja

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.