Istnieją w Dębicy od lat 50 XX wieku. Zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza mieszkańców dębickich bloków, ale w czasie pandemii przeżywają prawdziwy renesans. Kawałek ziemi w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych w Dębicy użytkuje blisko 2000 rodzin.
Pierwszy ogródek działkowy „Kolejarz” powstał w Dębicy przy ul. 1 Maja już w 1953 roku. Po nim pojawiły się kolejne: Kępa, Praca, Relaks, Słoneczko, Stokrotka, Szarotka, Szron, Transportowiec, Tulipan, Urodzaj , Wolica i Zacisze. W chwili obecnej z ogródków działkowych na terenie miasta Dębica korzysta 1958 osób z rodzinami.
Zainteresowanie rodzinnymi ogródkami działkowymi wzrosło w okresie pandemii. Widać to choćby po niewielkiej liczbie ogłoszeń dotyczących odsprzedaży prawa do korzystania z ogródka wraz z znajdującą się na nim infrastrukturą i roślinami.
Ceny w takich ogłoszeniach kształtują się od 20-40 tysięcy złotych w zależności od lokalizacji ogródka działkowego i znajdującego się na jego terenie wyposażenia. Im ładniejszy domek czy altana na nim oraz pięknie urządzony teren zielony tym cena wyższa.
Dziś ROD to niejednokrotnie bardzo wygodne miejsca co wypoczynku z dostępem do internetu, basenem i komfortowym domkiem z altaną. Niejeden domek jest też chroniony przy użyciu kamer z monitoringiem i rolet antywłamaniowych.
Dokładnej liczby ogródków działkowych które są do tzw. sprzedaży nie sposób określić, bo jak mówi prezes Okręgu Podkarpackiego PZD Stefan Żyła okręg nie prowadzi statystyk oraz nie pośredniczy w nabywaniu/zbywaniu działek, a umowy są zawierane bezpośrednio pomiędzy zbywającym i nabywającym.
O zasadach obowiązujących na ogródkach działkowych podczas pandemii informuje w specjalnym komunikacie Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców.
„Pamiętajmy, by na terenie ROD obowiązkowo nosić maski zasłaniające usta i nos i zachowywać dystans społeczny. Na swoich działkach możemy przebywać bez maseczek, ale postępujmy ostrożnie i rozważnie. Unikajmy dużych skupisk ludzi. Powstrzymujmy się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny. To wciąż nie jest czas na organizowanie zgromadzeń, spotkań, imprez towarzyskich.
Szczególną ostrożność zachowujmy również w drodze na działkę i z działki. W tym miejscu szczególnie zwracamy się do seniorów, którzy są w grupie największego ryzyka. Podróżując środkami komunikacji miejskiej pamiętajmy o odpowiednim odstępie od współpasażerów, o obowiązku zasłaniania ust i nosa, gdy przebywamy w przestrzeni publicznej, starajmy się często dezynfekować ręce w czasie podróży, zwłaszcza jeżeli dotykamy różnych powierzchni w danym pojeździe. Nie zapominajmy o regularnym dezynfekowaniu telefonu komórkowego”
Historia ROD
Pierwsze ogródki działkowe powstały w Polsce już pod koniec XIX wieku. Większe zainteresowanie tego rodzaju aktywności pojawiło się po II wojnie światowej, kiedy to ogródki działkowe były źródłem własnych warzyw i owoców dla rodzin. Największym zainteresowaniem ROD cieszył się natomiast w latach 80 XX w. kiedy to powstał Polski Związek Działkowców, który funkcjonuje do dziś.