Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Nie ma jak RODOS ! Ceny rodzinnych ogródków działkowych idą w górę !

Istnieją w Dębicy od lat 50 XX wieku. Zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza mieszkańców dębickich bloków, ale w czasie pandemii przeżywają prawdziwy renesans. Kawałek ziemi w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych w Dębicy użytkuje blisko 2000 rodzin.

Pierwszy ogródek działkowy „Kolejarz” powstał w Dębicy przy ul. 1 Maja już w 1953 roku. Po nim pojawiły się kolejne: Kępa, Praca, Relaks, Słoneczko, Stokrotka, Szarotka, Szron, Transportowiec, Tulipan, Urodzaj , Wolica i Zacisze. W chwili obecnej z ogródków działkowych na terenie miasta Dębica korzysta 1958 osób z rodzinami.

Zainteresowanie rodzinnymi ogródkami działkowymi wzrosło w okresie pandemii. Widać to choćby po niewielkiej liczbie ogłoszeń dotyczących odsprzedaży prawa do korzystania z ogródka wraz z znajdującą się na nim infrastrukturą i roślinami.

Ceny w takich ogłoszeniach kształtują się od 20-40 tysięcy złotych w zależności od lokalizacji ogródka działkowego i znajdującego się na jego terenie wyposażenia. Im ładniejszy domek czy altana na nim oraz pięknie urządzony teren zielony tym cena wyższa.

Dziś ROD to niejednokrotnie bardzo wygodne miejsca co wypoczynku z dostępem do internetu, basenem i komfortowym domkiem z altaną. Niejeden domek jest też chroniony przy użyciu kamer z monitoringiem i rolet antywłamaniowych.

Dokładnej liczby ogródków działkowych które są do tzw. sprzedaży nie sposób określić, bo jak mówi prezes Okręgu Podkarpackiego PZD Stefan Żyła okręg nie prowadzi statystyk oraz nie pośredniczy w nabywaniu/zbywaniu działek, a umowy są zawierane bezpośrednio pomiędzy zbywającym i nabywającym.

O zasadach obowiązujących na ogródkach działkowych podczas pandemii informuje w specjalnym komunikacie Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców.

„Pamiętajmy, by na terenie ROD obowiązkowo nosić maski zasłaniające usta i nos i zachowywać dystans społeczny. Na swoich działkach możemy przebywać bez maseczek, ale postępujmy ostrożnie i rozważnie. Unikajmy dużych skupisk ludzi. Powstrzymujmy się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny. To wciąż nie jest czas na organizowanie zgromadzeń, spotkań, imprez towarzyskich.

Szczególną ostrożność zachowujmy również w drodze na działkę i z działki. W tym miejscu szczególnie zwracamy się do seniorów, którzy są w grupie największego ryzyka. Podróżując środkami komunikacji miejskiej pamiętajmy o odpowiednim odstępie od współpasażerów, o obowiązku zasłaniania ust i nosa, gdy przebywamy w przestrzeni publicznej, starajmy się często dezynfekować ręce w czasie podróży, zwłaszcza jeżeli dotykamy różnych powierzchni w danym pojeździe. Nie zapominajmy o regularnym dezynfekowaniu telefonu komórkowego”

Historia ROD

Pierwsze ogródki działkowe powstały w Polsce już pod koniec XIX wieku. Większe zainteresowanie tego rodzaju aktywności pojawiło się po II wojnie światowej, kiedy to ogródki działkowe były źródłem własnych warzyw i owoców dla rodzin. Największym zainteresowaniem ROD cieszył się natomiast w latach 80 XX w. kiedy to powstał Polski Związek Działkowców, który funkcjonuje do dziś.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.