Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dużo spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Dlaczego związki się rozpadają?

Prawie 140 spraw zakończyło się w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie w 2021 roku. Wpłynęło około 120 nowych wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Sąd podsumował swoją pracę i rozpoczął ją w Nowym Roku podczas uroczystego spotkania z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem.

Nowych wniosków w ocenie oficjała Sądu Diecezjalnego w Tarnowie ks. Rafała Wierzchanowskiego, jest dużo, ale bywały lata, że było ich więcej. Jak dodaje, wpływ na to miała także pandemia.

– Wyroków pozytywnych jest zawsze więcej, to prawie 80 procent. Wyroki negatywne to 20 procent. Byłoby więcej decyzji negatywnych, gdyż sprawy, które nie rokują na pozytywne rozstrzygnięcie, nie mają podstaw na wniesienie do sądu są od razu oddalane – dodaje.

Do sądu często zgłaszają się pary z krótkim stażem małżeńskim, różne są także przyczyny.
– Mamy wiele tytułów, które powodują nieważność małżeństwa, najwięcej dotyczy psychicznej niezdolności, która ma rozmaite oblicza. Często są to nałogi, nie tylko związane z alkoholem, narkotykami, ale także ze światem mediów elektronicznych. Ostatnio mieliśmy takie wyroki, gdzie podstawą niezdolności było uzależnienie od gier komputerowych – podkreśla ksiądz oficjał.
Sąd Diecezjalny prowadzi trzy poradnie prawno – kanoniczne, w których można bezpłatnie uzyskać poradę. Działają one w Tarnowie, Nowym Sączu i w Mielcu. W 2021 roku skorzystało z nich prawie 800 osób.

Ks. dr Rafał Wierzchanowski radzi, by korzystać z tych poradni.
– Zauważamy na terenie diecezji działalność prawników świeckich, którzy niekoniecznie mają wymagane kwalifikacje i wiedzę do tego, by podpowiadać właściwie, ukierunkowywać strony. Zdarza się, że osoby po takich poradach składają sprawę do sądu, ale są one oddalane z uwagi na błędy merytoryczne, albo na brak podstaw. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do ważności bądź nie swojego związku małżeńskiego, radzę by korzystać z bezpłatnych porad – dodaje.
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa trwa w tarnowskim sądzie diecezjalnym 2-3 lata.
Źródło: Diecezja Tarnowska

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.