Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Rok Władysława Strumskiego

Dębiccy radni jednogłośnie zdecydowali o ustanowieniu Roku Władysława Strumskiego. To hołd oddany oficerowi Armii Krajowej, dowódcy oddziału dywersyjnego Komendy Obwodu AK Dębica, pisarzowi i działaczowi społecznemu.

W 2022 roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Władysława Strumskiego. W roku bohatera narodowego i pisarza w Dębicy podejmowane będą inicjatywy edukacyjne, społeczne, kulturalne oraz patriotyczne.

­– Chcemy w ramach obchodów Roku Władysława Strumskiego zaangażować placówki oświatowe, bibliotekę, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz całą społeczność Dębicy, do poznawania osoby Władysława Strumskiego, ale także do podejmowania różnorodnych inicjatyw przedstawiających tę postać i inspirujących do dobrych i twórczych działań – mówił podczas sesji zastępca burmistrza Maciej Małozięć.

W 2022 r. minie setna rocznica urodzin Władysława Strumskiego, który przyszedł na świat 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano imieniem Władysława Strumskiego.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.