Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Sypią się wysokie mandaty za wykroczenia drogowe. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowe rygorystyczne prawo

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują wyższe stawki mandatów karnych za niektóre wykroczenia w ruchu drogowym. Policjant, w drodze mandatu karnego, za wykroczenia nieobjęte taryfikatorem może nałożyć grzywnę do 5000 zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 6000 zł. Wzrost nakładanych mandatów karnych dotyczy głównie tych wykroczeń które mają istotny wpływ na powstawanie wypadków drogowych. Oto niektóre z nich.

Przekroczenie dozwolonej prędkości do 10 km/h – mandat karny w wysokości 50 zł.
Przekroczenie dozwolonej prędkości o 11-15 km/h – mandat karny w wysokości 100 zł.
Przekroczenie dozwolonej prędkości o 16-20 km/h – mandat karny w wysokości 200 zł.
Przekroczenie dozwolonej prędkości o 21-25 km/h – mandat karny w wysokości 300 zł.
Przekroczenie dozwolonej prędkości o 26-30 km/h – mandat karny w wysokości 400 zł.
Przekroczenie dozwolonej prędkości o 31-40 km/h – mandat karny w wysokości 800 zł.
Przekroczenie dozwolonej prędkości o 41-50 km/h – mandat karny w wysokości 1000 zł.
Przekroczenie dozwolonej prędkości o 51-60 km/h – mandat karny w wysokości 1500 zł.
Przekroczenie dozwolonej prędkości o 61-70 km/h – mandat karny w wysokości 2000 zł.
Przekroczenie dozwolonej prędkości o 71 km/h i więcej – mandat karny w wysokości 2500 zł.

Wykroczenia związane z nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu w sytuacjach kiedy pieszy ma pierwszeństwo przed kierującym skutkują mandatem karnym w wysokości 1500 zł.
Taka sama kwota mandatu jest przewidziana za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, na którym ruch jest niekierowany lub bezpośrednio przed nim, oraz za omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

W związku z tragicznymi wypadkami na przejazdach kolejowych, zwiększyły się kwoty mandatów za wykroczenia popełniane na tych przejazdach. Wjazd na przejazd kolejowy w sytuacji gdy jest to zabronione (opuszczone zapory, nadawany przez sygnalizator sygnał czerwony, brak możliwości kontynuowania jazdy za przejazdem) jest karany mandatem w wysokości 2000 zł.

Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania (wyrażonego znakiem lub ogólnymi przepisami, z wyjątkiem wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi) nakładany jest mandat karny w wysokości 1000 zł.

Kwota mandatu wzrosła również za korzystanie z telefonu w czasie jazdy i wynosi obecnie 500 zł.

Nowym wykroczeniem w taryfikatorze jest „jazda pod prąd” na autostradzie lub drodze ekspresowej za którą grozi kara mandatu w wysokości 2000 zł. Niezachowanie minimalnego wymaganego odstępu od poprzedzającego pojazdu na tych drogach skutkuje karą mandatu w przedziale kwotowym 300 – 500 zł.

Również nowymi zapisami umieszczonymi w taryfikatorze są te dotyczące wykroczeń popełnianych przez osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, oraz urządzeniami wspomagającymi ruch. Rozpiętość kar w drodze mandatu karnego, w zależności od rodzaju wykroczenia wynosi od 50 do 300 zł.

Kierujący pojazdami innymi niż mechaniczne (np. rower) w stanie po użyciu alkoholu muszą teraz liczyć się z mandatem w kwocie 1000 zł. Kierowania takim pojazdem w stanie nietrzeźwości karane jest mandatem wynoszącym 2500 zł.

Zwiększone wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego dotyczą także pieszych. Za wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie grozi mandat karny w wysokości 2.000 zł. Wejście na przejście dla pieszych, jeżeli sygnalizator S-5 (dla pieszych) nadaje sygnał czerwony karane jest mandatem w wysokości 200 zł.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych (np. telefon) podczas przechodzenia przez jednię lub torowisko, w sposób który prowadzi do ograniczenia możliwości sytuacji drogowej usankcjonowane jest mandatem karnym w wysokości 300 zł.

W przypadku wykroczeń nieobjętych postępowaniem mandatowym, lub w przypadku nieprzyjęcia mandatu karnego o wysokości grzywny decyduje Sąd. Według nowych przepisów za niektóre wykroczenia może on orzec grzywnę do 30.000 zł.
Postępowanie z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego w zakresie stosowania punktów karnych, pozostaje bez zmian.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o korzystanie z drogi w sposób zgodny z przepisami.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.