Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Nie żyje Jan Magiera. Zginął śmiercią tragiczną

9 lutego wieku 83 lat zmarł słynny kolarz i olimpijczyk Jan Magiera. Do tragicznej śmierci wybitnego sportowca, dwukrotnego olimpijczyka z Tokyo i Meksyku i trzykrotnego Mistrza Polski doszło podczas prac porządkowych w ogrodzie przy swoim domu w Mostkach (gmina Stary Sącz).

Jan Magiera urodził się 30 września 1938 w Jelnej w gminie Gródek nad Dunajcem. Karierę sportową rozpoczął w klubie Czarni Radom w 1958, początkowo jako kolarz torowy. Największe sukcesy na początku kariery osiągnął jednak w trakcie startów w 1961 w drużynie Broni Radom.

W latach 1974-1981 Jan Magiera pracował jako trener w sekcji kolarskiej Wisłoki, która występowała wówczas pod etykietą Stomilu Dębica.

Był dwukrotnym olimpijczykiem, trzykrotnym Mistrzem Polski i specjalistą w jeździe indywidualnej na czas. W 1967 zajął trzecie miejsce w Wyścigu Pokoju i 7 miejsce na mistrzostwach świata w wyścigu drużynowym na 100 km oraz piąty z drużyną w wyścigu na 100 km na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. W 1968 był ponownie trzeci w Wyścigu Pokoju. 

Zginął w nieszczęśliwym wypadku 9 lutego 2022, gdy palił gałęzie, porządkując ogród przy swoim domu w Mostkach koło Starego Sącza.

Fot. Wisłoka Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.