Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dębica – charakterystyka rynku pracy

Business recruitment or hiring photo concept. Looking for talent. Icons of candidates are standing on open newspaper under magnifier.

Miasto Dębica stanowi ważny ośrodek gospodarczy na Podkarpaciu. Znane jest na świecie przede wszystkim z produkcji opon samochodowych, rozwija się tu jednak również przemysł chemiczny, motoryzacyjny, spożywczy czy maszynowy. Inwestorów przyciągają dobra infrastruktura, dostęp do rozległych rynków zbytu i oczywiście udogodnienia zapewniane przez najstarszą SSE w Polsce – Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec.

Dębica generuje zapotrzebowanie na pracowników różnego rodzaju – i wykwalifikowanych specjalistów, i osoby wykonujące prace proste. W jakich zawodach brakuje pracowników i czy trudno o znalezienie w Dębicy pracy? Oto garść podstawowych informacji na temat lokalnego rynku zatrudnienia. 

Dębica:
bezrobocie

Na początek kilka danych statystycznych. Województwo podkarpackie należy do obszarów kraju o stosunkowo wysokim bezrobociu. Niemniej Dębica wyróżnia się pozytywnie i na tle Podkarpacia, i w skali ogólnopolskiej – wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w mieście jest niski. 

Stopa bezrobocia rejestrowanego (stan na luty 2022 r., GUS):

 • powiat dębicki – 4,5%,
 • województwo podkarpackie – 8,3%, 
 • Polska – 5,5%. 

W tym czasie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dębicy zarejestrowanych było około 2,8 tys. bezrobotnych.

barometr zawodów

Cenną wskazówką dla osób poszukujących pracy jest też Barometr zawodów. To coroczne badanie prognozujące zapotrzebowanie firm w danym mieście, powiecie, województwie i w skali ogólnopolskiej. Barometr określa tzw. zawody deficytowe (zbyt mało chętnych w stosunku do dostępnych ofert), zawody nadwyżkowe (za dużo chętnych) oraz zrównoważone (mniej więcej tyle samo poszukujących pracy w danym zawodzie co ofert od pracodawców). Badanie przygotowywane jest na podstawie danych z urzędów pracy – nie oddaje więc w pełni sytuacji na rynku pracy, może jednak stanowić wskazówkę dla osób szukających zatrudnienia. 

W 2022 r. w powiecie dębickim wskazano 42 grupy zawodów deficytowych. Na liście są:

 • budowlańcy z różnego rodzaju kwalifikacjami – kierownicy budowy, betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, 
 • pracownicy różnych gałęzi przemysłu – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie chemicy i chemicy, inżynierowie elektrycy i energetycy, przetwórcy mięsa i ryb, robotnicy obróbki drewna i stolarze, lakiernicy, spawacze, 
 • pracownicy branży TSL – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, spedytorzy i logistycy, magazynierzy, 
 • pracownicy handlu, e-commerce – sprzedawcy i kasjerzy, pracownicy sprzedaży internetowej, przedstawiciele handlowi, 
 • pracownicy gastronomii i produkcji żywności – szefowie kuchni, piekarze, 
 • pracownicy branży finansowej – samodzielni księgowi, 
 • nauczyciele – przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, 
 • pracownicy opieki medycznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni.

W powiecie dębickim wskazano także dużą grupę zawodów nadwyżkowych. Ze sporą konkurencją na rynku pracy lub brakiem skierowanych do siebie ogłoszeń muszą się liczyć w 2022 r. i osoby z wykształceniem technicznym (np. pracownicy produkcji odzieży, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, technicy mechanicy), i tzw. humanistycznym oraz ekonomicznym (dziennikarze i redaktorzy, ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych). Zbyt dużo jest także chętnych do pracy na stanowiska między innymi cukiernika, specjalisty technologii żywności i żywienia, nauczyciela przedmiotów ogólnokształcących, fryzjera czy prawnika. 

Oferty pracy Dębica – gdzie szukać ciekawych ogłoszeń o pracę?

Gdzie w sieci można znaleźć najwięcej ofert pracy Dębica? Odpowiedź jest prosta: na platformie rekrutacyjnej, np. praca.pl. To duży, ogólnopolski portal z ofertami pracy, żeby dotrzeć do tych od dębickich pracodawców, wystarczy wejść na stronę: https://www.praca.pl/Zamieszczone tam ogłoszenia możemy filtrować np. pod kątem wysokości zarobków, wysokości stanowiska, obszaru zatrudnienia czy trybu pracy. Dzięki temu szybko dotrzemy do dokładnie tych ogłoszeń, które nas interesują. 

W sieci oferty pracy publikowane są w wielu miejscach – także w mediach społecznościowych czy na ogólnodostępnych tablicach ogłoszeń. Do takich ananasów podchodźmy ostrożnie. Przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych, podaniem jakichkolwiek danych – sprawdźmy, czy mamy do czynienia z legalnie działającą firmą. 

Jakie jeszcze strony warto sprawdzić? Bez wątpienia dobrym pomysłem jest sporządzenie listy podmiotów, w których chcielibyśmy pracować i odwiedzenie ich witryn. Szukajmy informacji o aktualnych rekrutacjach w zakładkach typu Kariera, Praca, Dołącz do nas itp. Jeśli dana firma nie prowadzi aktualnie naboru, możemy wysłać podanie o pracę. To dokument, w którym wyrażamy chęć podjęcia zatrudnienia i przekonujemy pracodawcę, że powinien nas przyjąć. 

Na koniec należy przypomnieć, że oferty pracy znajdziemy także w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dębicy. Sprawdźmy witrynę urzędu, możemy też umówić się na spotkanie z doradcą. PUP oferuje ponadto doradztwo zawodowe, staże i praktyki, pomoc finansową – warto sprawdzić te opcje.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.