Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Organizacje kombatanckie, samorządowcy,  młodzież i mieszkańcy Dębicy  uczcili pamięć rodaków pomordowanych 82 lata temu przez NKWD i zakopanych w bezimiennych dołach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. Zebrani uczcili również pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Uroczystości odbyły na Placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie znajdują się dęby katyńskie posadzone w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”. O oprawę artystyczną zadbała Grupa Artystyczna Safo.

Zbigniew Drzymała, wieloletni dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 i jeden z inicjatorów upamiętnienia, przypomniał zgromadzonym  tragiczną historię sprzed 82 lat, kiedy NKWD dokonało zbrodni na polskich oficerach, funkcjonariuszach, inteligencji i duchownych. Przywołał także osobę Jana Mieczysława Bergera, krewnego Krzysztofa Pendereckiego.

Łącznie na tzw. „Dębickiej Liście Katyńskiej” widnieje ponad 50 nazwisk żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, duchownych i prawników, którzy zostali bestialsko zamordowani przez NKWD wiosną 1940 r. Ponad 20 z nich upamiętniają „Dęby Pamięci” posadzone w 2009 i 2010 r.

Przy symbolicznych obeliskach upamiętniających ofiary zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich patriotach w 1940 roku, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcącego złoża znicze.

Zgromadzeni podczas dzisiejszej uroczystości oddali również hołd tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Na pokładzie prezydenckiego samolotu oprócz śp. Lecha Kaczyńskiego z małżonką znajdowali się także czołowi politycy z różnych ugrupowań, przedstawiciele wojska, duchowieństwa, świata kultury i Rodzin Katyńskich, którzy udawali się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, aby uczcić pamięć pomordowanych polskich oficerów. Wśród tragicznie zmarłych byli także parlamentarzyści związani z Podkarpaciem – senator Stanisław Zając, posłanka Grażyna Gęsicka i poseł Leszek Deptuła.

Apel poległych odczytali dębiccy strzelcy, a później wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w Katyniu i Memoriałem Smoleńskim złożono wiązanki kwiatów i znicze.

Dziękując przybyłym za upamiętnienie tragicznych wydarzeń, burmistrz Mariusz Szewczyk powiedział – Prawda o zbrodni katyńskiej miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Ta prawda przez dziesiątki lat była fałszowana, a czczenie pamięci ofiar zbrodni dokonanej przez NKWD w 1940 roku było w komunistycznej Polsce zabronione.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.